Přes 300 dobrovolníků a více než 200 pytlů odpadků – takový je mezisoučet letošního jarního úklidu 90kilometrového úseku řeky Sázavy mezi Kácovem a Pikovicemi.
Sucho posledních let začalo tlačit české vodáky na toky, kterými dříve trochu opovrhovali. Většinou se totiž jedná o mírně proudící nebo téměř netekoucí vody, které nejsou náchylné na sucho díky častým jezům. Mezi těmito úseky se ale najde i jedna parádní výjimka. Jez tu nepotkáte ani jeden, ale voda tu teče tak rychle, že by se za to nemusela stydět ani kdejaká peřejnatější voda a vždycky jí bude dostatek. Že je to nesmysl? Tak zkuste Labe okolo Děčína.
Tušíte, jaké řece se říká moravská Amazonka? No přece Zámecké Dyji. Že jsem vám moc nepomohl? To je ta řeka, která protéká jen kousek od zámku Lednice. A taky je to řeka, která teče skrz krásné lužní lesy – odtud si právě vysloužila přirovnání ke světovému veletoku, ale to pochopíte, až po ní poplujete. A na závěr to nejhlavnější, je to řeka, která má vodu celý rok.
Vyrazit s paddleboardem na řeku je jiné, než vyrazit na rybník nebo jezero. Tekoucí voda a pohyb na ní má svá specifika a určitě je dobré zvolit i odpovídající vybavení. Uvidíte, že když řeku zkusíte, bude vás to bavit, ale nejdřív si přečtěte pár řádek o tom, jak se na svoje první říční zkušenosti ve stoje připravit, aby to nedopadlo špatně.
O řece Salze jen málokterý vodák ještě neslyšel. Ne nadarmo bývá považována za perlu mezi rakouskými řekami a zároveň je často označována jako „řeka učitelka“. Po celém toku Salzu obklopuje nádherná příroda, ale vodácky nejzajímavější je ve své dolní části, od Wildaplenu, kde nabízí velmi krásnou soutěskou. Na své si zde přijdou úplní začátečníci, ale i ostřílení vodáci. Salza je zároveň velmi oblíbenou cílovou destinací paddleboardistů, a jak takový paddleboardový trip na Salzu může vypadat, mrkněte ve videu od Honzy Rychtoně, který sem vyrazil společně s Tambo teamem.
V letošním letním vodáckém speciálu NA VODU! jsme udělali chybu, ze kterou se musíme omluvit nejen vám, čtenářům, ale také vodáckému obchodu a půjčovně VODÁK sport. Ve velkém přehledu půjčoven jsme totiž u VODÁK sportu Brno uvedli špatnou adresu. Místo Bratislavská 31 mělo být uvedeno Kaštanová 127 – naproti Makru v areálu Destily. Opravu jsme provedli alespoň u elektronické verze, které je zdarma ke stažení na našem webu. Doufáme, že všichni, kdo budou chtít do VODÁK sportu vyrazit, najdou správnou cestu!
Čeští vodáci úspěšně zdolávají řeky, jezera a oceány v řadě zemí všech kontinentů, ale Brazílie zatím podle všeho zůstává trochu stranou jejich zájmu. A to je zemí pro české vodáky zaslíbenou.
foto: Kanoe.cz, Martin Hladík Slalomářský projekt Hvězdy pro hvězdy odstartoval a nejúspěšnější vodní slalomáři a slalomářky během minulých dvou víkendů podporovali na žákovských závodech ty nejmladší. Na první Český pohár žáků, kde startovalo přes 300 lodí, se v sobotu 20. 6. vydala olympionička a mistryně světa kajakářka Kateřina Kudějová a dvojnásobný mistr České republiky Lukáš Rohan. I když počasí mladým závodníkům nepřálo, a nedělní závod se dokonce musel zrušit, sobotu si užili náramně. „Zpočátku bylo vidět, že po nás děti jen pokukují a pro rady za námi chodili spíše trenéři. Ale ve chvíli, kdy se více osmělily a zahnaly počáteční trému, se ptaly na vše, co je zajímalo,“ popisuje Kudějová. Během druhého, naopak prosluněného, víkendu 27. – 28. 6. podporovali mladé naděje ve Strakonicích vicemistryně světa kanoistka Tereza Fišerová, bronzový medailista z mistrovství Evropy kanoista Tomáš Rak a mistryně světa v Extreme Slalomu Veronika Vojtová. „Je tady zhruba 320 startů a já vůbec nechápu, kde všechny ty děti berou. Je skvělé, jakou základnu v České republice máme,“ popisuje Vojtová. Oba víkendy nejprve mladí slalomáři viděli české reprezentanty přímo v akci při ukázkových jízdách a díky měřené jízdě mohli následně porovnat své výkony s jejich časy. Pak už byli ostřílení závodníci k dispozici dětem a dávali jim jakékoli rady ohledně vytyčené trati. Radost, motivace, sportování. Okořenit žákům pohárové závody přítomností těch nejlepších závodníků, motivovat je do budoucna a zároveň upevnit přátelskou atmosféru v prostředí vodního slalomu. Právě tohle jsou cíle slalomářského projektu Hvězdy pro hvězdy. Projekt Hvězdy pro hvězdy bude pokračovat 22. srpna na žákovském mistrovství České republiky na Křivoklátě. Tam naše budoucí hvězdy přijede podpořit dvojnásobný mistr světa Jiří Prskavec a mistři Evropy Vít Přindiš a Amálie Hilgertová. Prohlédněte si všechny fotografie k článku…
„Takže, ty lodě si koukejte naskládat tady k tomu stromu, stany si srazte víc k sobě a ty lodě na noc otočit,“ vykřikoval na nás prošedivělý stařík s pruhovaným modrým trikem. Podíval jsem se na svoje oddílové děti, jestli se mi to nezdá a ony vidí stejný přízrak jako já. „A vy jste kdo?“ zeptal jsem se nesměle. „Kdo asi, přece správce tábořiště! A jestli se ti tady nelíbí, sbal si svoje stany i s děckama a pokračuj dál po řece,“ hartusil správce.
Léto je v plném proudu a ve vodáckých skupinách na Facebooku se co chvíli objeví dotazy na téma „Jedeme prvně na vodu, kam máme jet? Která řeka je pro děti nejlepší? Co si máme vzít s sebou?“ a podobné. Aby také ne, sluncem prozářené fotky na kánoi či u stánku s osvěžujícím drinkem zaplavují každoročně internet a navozují dojem, že není bezstarostnější zábavy než sjíždění řeky. Možná rizika si připouští opravdu málokdo (ať již z neznalosti situace, nebo z nezodpovědnosti), většinou se končí u toho, že děti mají vesty a jsme tak v úplném bezpečí. Přitom stačí opravdu málo a z pohodové dovolené se může rázem stát noční můra, kterou se pak na internetu chlubit určitě nebudeme.