Jestli jste v rámci zachování duševního zdraví letos v přírodě strávili, a ještě plánujete strávit, více času než v jiných letech, čekají vás v tuto chvíli ty krušnější časy. Noční teploty čím dál častěji koketují s nulou i pod nulou a denní se už nenechají dlouho zahanbit. Vždyť je čas. Různá média se předhánějí v předpovědích bílých, zelených či snad blátivých Vánoc. Diskusní fóra se plní dobrými dotazy a ještě lepšími radami na přežití v divočině, byť by to byl jen lesopark za humny nebo některá z českých hor. Není radno nic podcenit.
Kvůli velkému množství dřeva v korytě je absolutně nesjízdná populární soutěska na rakouském Lammeru – Lammeröfen. Ne, že by teď přes zimu někdo vyrážel pádlovat, natož do Rakouska, ale na jaře se tahle informace bude hodit. Určitě dejte vědět i kamarádům!
Výbor Sekce vodní turistiky Českého svazu kanoistů na své 5. schůzi konané dne 19. 11. 2020 schválil svolání valné hromady sekce prostřednictvím elektronického hlasování, tzv. „per rollam“. S ohledem na současná mimořádná opatření nyní ani jiná možnost není. Nechtěli jsme v této nejisté době odkládat tuto záležitost na příští rok, a tak bylo členským oddílům zasláno k rozhodnutí 8 důležitých bodů pro organizaci vodácké sezóny 2021:
Ve věku 83 let odešla česká vodácká legenda a zároveň legenda světového seakajakingu – Standa Chládek. Standa toho za svůj život stihnul víc, než by mnozí zvládli za životů deset. Propádloval spoustu řek, jezer a moří, psal knihy, bádal v historii starých Mayů a plul po stopách lovců velryb v severním Pacifiku, zejména okolo Aleutských ostrovů, byl úspěšným československým reprezentantem. Velkou oporou mu v životě byla jeho žena Ema. Standa spolupracoval i s Pádlerem (HYDREM), psal pro nás články a ještě nedávno jsme s ním připravili rozhovor. Sbohem Stando!
Že rozhovor s Anežkou bude „tak trochu smršť“, to jsem tušila, ještě než jsme se potkaly. Myšleno v tom nejlepším slova smyslu – ta pozitivní energie, která je mladičké sjezdařce a rychlostní kanoistce z Českého Krumlova vlastní, člověku prostě rozzáří den. Navíc, kdyby Áňa nebyla přesně taková, jaká je (čti s rohlíkem od ucha k uchu za každých okolností), jen těžko by se navzdory vážné nemoci dokázala úspěšně prát na poli profesionálního sportu.
Právě vyšla vodácká kniha od trenéra a bývalého úspěšného závodníka ve vodním slalomu Jana Busty nazvaná Za úspěchem ve vlnách. Kniha si klade za cíl komplexně informovat o tréninku vodního slalomu včetně takových aspektů jako je psychická příprava, regenerace nebo výživa. Nejvíce prospěšná bude kniha pro trenéry vodního slalomu, ale jak sám autor říká v rozhovoru o svém díle, v knize si najdou svoje i závodníci, obyčejní vodáci, rodiče dětí, které s vodou začínají nebo sportovci z úplně jiných sportovních oborů. Pokud byste si knihu, jejíž cena je příznivých 300 Kč, rádi koupili, tak se podívejte sem. My už máme v redakci recenzní výtisk a brzy o knize napíšeme naše první dojmy.
Paddleboarding se postupným vývojem zabydlel snad ve všech vodáckých odvětvích, na která jsme zvyklí, a nejinak je tomu i na divoké vodě. Už nějaký ten čas můžete dokonce lidi na paddleboardech potkávat na vyhlášených Čertových proudech. Zatím sice „jen“ na jejich horní polovině, ale ono se to časem změní, jak dokazuje následující video a taky třeba rozhovor s Rotťákem, který patří k top lidem divokovodního paddleboardingu nejen u nás.
S Pígem jsem v kontaktu už nějaký ten rok. Je to člověk, který dal za posledních deset let vodáckému světu, lépe řečeno vodáckým knihovnám, pět knih s vodáckými povídkami a k tomu přidal i nějaký ten vodácký zpěvník. Tuhle jeho životní éru, a zároveň knižní edici, zakončila nedávno vydaná kniha Vlnožrouti. Nepovídali jsme si ale zdaleka jenom o literatuře…
Na podzim 2019 klesla hladina Orlického přehradního jezera na tak nízký stav, že se vynořily četné pozůstatky a zajímavosti podél břehů Vltavy. Řeka díky nízké hladině proudila od přehrady Kořensko někdy až k Podolskému mostu, takže vodáci měli jedinečnou příležitost splout jezy a peřeje normálně pohlcené vzdutím Orlické přehrady.