Kontroverzní rekonstrukce vltavského jezu Konopa, též zvaného jez u Papouščí skály, je téměř hotová. Chybí už jenom dodělat výdřevu v propusti, což bude bezpečně hotovo do začátku sezony. Oproti původním plánům došlo, možná i kvůli kritice z řad vodácké odborné i laické veřejnosti, k prodloužení kozy šlajsny, úpravám břehu (zdi) pod šlajsnou a také k vylepšení výstupního respektive nástupního místa. Hladina nad jezem se prý zvedla přibližně o metr. Další fotografie jezu si můžete prohlédnout na facebooku půjčovny Surfsport.
Již dvakrát bylo kvůli koronavirovým opatřením zrušené čištění meandrů řeky Lučiny, které pořádá spolek Sportovní-klub.cz. Aktuální termín je vypsán na zítřejší den, tedy čtvrtek 17. 12. Kdo by mohl, ať určitě pomůže. Pořadatelé akce budou rádi za každou ruku.
Letošní sezóna se nám díky koronaviru moc nepovedla. Na jaře voda tekla a my museli sedět doma. Po letním krátkém uvolnění nastaly další restrikce, které se naštěstí před Mikulášem zase uvolnily a mohli jsme vyrazit na vodu.
Za úspěchem ve vlnách je kniha, kterou český vodním slalom, potažmo české vodáctví, už dlouhou dobu potřebovalo. Podobných publikací bylo vždy jako šafránu, a tak jsme byli velmi potěšeni, že se zase jednou někdo osmělil a rozhodl se něco podobného napsat a vydat.
Cílem akce bylo konečně s dětmi propádlovat St. Anna archipelago. Děti jsou o dva roky starší než při prvním pokusu, předpověď počasí vypadala příznivě a nic by tedy nemělo bránit úspěchu expedice.
Mezinárodní kanoistická federace (ICF) odsouhlasila, aby byl na program letních Olympijských her v Paříži v roce 2024 zařazen takzvaný Extreme Slalom, což je v podstatě obdoba již léta známého kayakcrossu. O výsledku hlasování informoval na svém facebookovém profilu Český svaz kanoistů. Nově by si tedy slalomáři rozdělil 6 sad medailí namísto stávajících 4. Zároveň ale není možné navyšovat počet rozdaných medailí, takže je potřeba je někde ubrat, v tomto případě se tak stane na úkor dvou disciplín rychlostní kanoistiky. Proč ICF podporuje Extreme Slalom si můžete přečíst v tomto článku. Co si o této novince myslíte? Budeme rádi za komentáře.
Vlnožrouti jsou pátou a poslední knihou, která vzešla z vodácké literární soutěže nazvané Kenyho VOLEJ. Tu po dobu 10 let pořádal Jiří „Pígo“ Nosek a podrobněji se o ní můžete dočíst v rozhovoru s ním. Celá knižní série si klade za cíl pobavit vodácké i nevodácké čtenáře a obohatit vodácké knihovny o zábavnou četbu, které je, i přes poměrně slušné množství vycházejících knih s vodáckou tematikou, stále málo.
Nejdelší slovenská řeka nabízí vodákům na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské krajině Liptova. Váh vzniká nad obcí Kráľova Lehota soutokem Bieleho a Čierneho Váhu, což je také místo, odkud se na horní Váh nejčastěji vodáci vydávají. Obě zdrojnice můžete sjíždět za vyšší vody i samostatně.
Plovačku Guardian od Hika asi není potřeba českým vodákům dlouze představovat. Na trhu je už nějaký ten rok a výrobce stále pracuje na jejím vylepšování, které nastalo i pro sezonu 2020. Zaměříme se tedy v recenzi hlavně na novinky, které na vestě najdeme.
Tak je to schváleno. Vodní zákon prošel PS i Senátem, jde k prezidentovi na podpis, a pak už jen počkat na platnost novely (cca 2 měsíce). Nikdo už nemůže naše pozměňovací návrhy upravit nebo vymazat, máme oporu v zákoně. Dosáhli jsme nejvyššího možného cíle, jak uchovat vodáctví pro další generace. Dále intenzivně pracujeme na zapsání vodáctví do národního seznamu kulturního dědictví. Zápis se povedl do krajského seznamu v Praze, v Královehradeckém kraji bude rada kraje hlasovat snad do konce roku. Máme i kladný souhlas s přípravou od ředitele národního ústavu kulturního dědictví, takže se pokusíme zapsat České vodáctví na národní seznam, což nám přinese značné výhody. Stát bude muset kulturní statek chránit, aby se uchovalo kulturní dědictví, a proto budeme mít výhodu při organizaci vodáckých akcí a při žádostech o manipulaci s přehradami. Proces je to ale složitý, trvá to opět cca rok.