Historie paddleboardového závodění na divoké vodě v Česku se začala psát již před více než 10 lety. První seriál závodů na řekách, všemi oblíbený Paddleboard River Cup (zkráceně PRC), se jel v roce 2013. V témže roce se konalo i první mistrovství ČR na divoké vodě. Jednotlivé závody ovšem pořádali nadšení paddleboardisté už v letech předchozích.
Pěkný počin se povedl partičce z Moravskoslezského kraje. Splutí potoka Bystrica za perfektního vodního stavu.
Čeští vodní skauti se plachtění věnují již od svého vzniku. Prvními vodními skauty u nás byli dorostenci Českého Yacht klubu zlákaní ke skautům Josefem Rösslerem-Ořovským, když se v roce 1912 vrátil z Olympijských her ve Stockholmu, kde se setkal se švédskými vodními skauty. Dlouhou tradicí mezi oddíly vodních skautů je stavět si plachetnice svépomocí, i když mnoho oddílů plachtí na běžně dostupných třídových plachetnicích. Z nich je na vodních plochách nejčastěji možné spatřit Optimist, Fireball, Finn, Evropa, 420, Cadet či Vaurien.
Dlouho jsem o Stvořidlech slýchal a měl je za vodáckou Mekku zahalenou jakýmsi tajemstvím, snad pro lehkou podobnost se Stínadly, zkrátka místo, které je potřeba alespoň jednou za paddle život navštívit.
Tento týden by se dal bezpochyby nazvat týdnem řeky Vláry.
Vodáckého čtení není nikdy dost. Dnes si představíme hned čtyři knihy, které by neměly uniknout pozornosti milovníků vodácké literatury.
Nejnovější díl rozhlasového pořadu o cestování Casablanca, který vysílá český rozhlas Radio Wave, byl vodácký.
Proplouváme Vlárský průsmyk a ocitáme se na Slovensku. Přemýšlím, která jiná relativně divoká voda nás může takhle spláchnout do zahraničí…
V minulém dílu se Milan a John dostali přes několik jezer až k výtoku z jezera Angikuni, kde na ně čekalo přenášení velkých peřejí. Právě tím dnes začínáme.