Standu Chládka netřeba HYDROčtenářům představovat. Protože jeho bohaté zkušenosti a historky z cest nejsou vždy jen veselé, zato určitě poučné, sepsal Standa pro HYDRO sérii příhod, které mají kromě dávky dobrodružství také příchuť pořádného průšvihu. Začtěte se dnes do příběhu, který prožil na jedné seakajakové expedici u pobřeží Aljašky.
Jedna z mnoha výprav s Petrem Charvátem a Tomášem Lašem nás v roce 1989 dovedla do Rakouska a na sever Itálie. Vyjet za komunistů na „západ“ nebylo vůbec snadné. Bylo nutné dát žádost na mezinárodní oddělení ÚV ČSTV, aby povolilo reciproční zájezd. K žádosti jsme museli mít i písemné pozvání od místní vodácké organizace.
Na začátek si dovolím citaci popisu řeky z Wikipedie: „Šembera pramení severně od Jevan. Protéká Českým Brodem, Klučovem a Poříčany. Ústí do Výrovky, u obce Zvěřínek, na jejím ř. km 3,4. V okolí jejího toku se vyskytují zbytky tvrzí a hradišť (Šember, Dolany, Tuchoraz a Slovanské hradiště). Pod obcí Doubravčice je tok Šembery zahlouben v údolí s balvanitým řečištěm a skalkami na březích.“
Sjezdem Doubravy 25. prosince nasadil Snížák tvrdý diktát. Řekl bych, že jsme mu všichni totálně záviděli. Bylo by nemístné prohlásit o vánočních svátcích, že jsou to dny obžertství, chlastání, nicnedělání a utrácení peněz, takže to taky neřeknu a spokojím s pouhým konstatováním, že na vodě by bylo líp.
Poté, co mi Bill Endicott poslal svou verzi vzniku slalomové C2, jsme o tom ještě diskutovali. Divil se, že se ten vynálezce někam ztratil a nikdo neví, kde je. Zkusili jsme přes Kenta Forda kontaktovat archiv kanoistické federace a nalezli stopu. Johnny Evans se zúčastnil závodu na 1000 mil a měl k tomu asistenta jménem Ruby Madonia. Ten díky tomu, že nežije na stromě, ale dokonce má i telefon a e-mail, byl pro nás snadněji vypátratelný. A tak jsme získali návod, jak poslat dopis na ten Evansův strom…
se letos opět povedla. Počasí přálo (20 cm sněhu a -5°C) a hodně vody (kolem 35 cbm), což dělalo otevřeným kanoím docela problémy. Méně vodáků, ale stále dost na to, aby řeka vypadala plně v tomto období. Tradičně zamrzlo nad Pěnkavou a nad Žampachem, ale mimořádně i pod Pikovickou jehlou, tedy tři přenášení ledového úseku.
Tak takové zprávy sděluji velice rád, zvláště když vím, že je to definitivní – tedy žádná kachna z druhé ruky. Ohře se zbavila v Karlových Varech nebezpečného jezu! Mohu to opravdu potvrdit z vlastní zkušenosti, protože jsem si to po dokončení stavby již několikrát vyzkoušel společně s oddílovými kamarády.
Poslední prázdninový víkend 28. a 29. srpna se na řece Vltavě mezi hrází Lipenské přehrady a Vyšším Brodem koná tradiční vodácký happening. Sjedou se tam slalomáři i sjezdaři na divoké vodě, budou se tu konat závody raftové a závody v extrémním kajaku Devils Race. Na Lipenské přehradě pak proběhne na Maríně v Lipně nad Vltavou mezinárodní závod v kanoepolu.
Už je to hezkých pár let, co jsme si naplánovali vodácký rodinný víkend na Šumavu. Mělo nás jet osm – dva manželské páry, naše tři dcery kolem osmi let a 12ti letý syn Tomáš. Odjezd se malinko pozdržel, protože kluci museli ještě v sobotu ráno na naší zcela nové epoxidové deblovce dodělat klečení. Pak jsme naložili na vlek dvě deblovky a vyrazili.
Pojeďte v sobotu 18. prosince na předvánoční splutí Sázavy z Krhanic. Cíl plavby bude podle počasí v Pikovicích, Kamenném Přívoze nebo na Žampachu. Sraz je v loděnici TJ KOTVA PRAHA v Braníku v 8:30, odkud je pro včas přihlášené účastníky zajištěný odvoz autobusem tam i zpět. Počítejte s tím, že bude mráz, takže zvolte odpovídající vybavení.