Pro někoho je jméno řeckého ostrova Kefalonie symbolem plážové dovolené, řeckých specialit a ouza. Pro naši partu to je posledních deset let jméno připomínající jednu z našich nejdramatičtějších seakajakářských historek.
Neziskovej organizácii River & Mountain v spolupráci s KOCR Košice Región Turizmus, obcami a podnikateľmi v okolí Hornádu na slovenskej a maďarskej strane a s podporou Mesta Košice sa podarilo uspieť v grantovej schéme Interreg SK-HU. Spojil ich málo využitý potenciál rieky Hornád z hľadiska ekoturizmu. Vďaka projektu REJOICE (RivEr JOurney experIenCE) na Hornáde pribudla nová infraštruktúra pre vodákov, cyklistov a turistov. Jedným z cieľov projektu bolo zatraktívniť aj doteraz vodákmi menej objavené úseky Hornádu.
S Jelenem (Milanem Hanušem) jsme si chtěli povídat o tom, jaké cesty mohou vést k založení a úspěšnému rozšiřování nového vodáckého oddílu. Nakonec z toho je pestrý rozhovor nejen o jeho začátcích ve skautu, na vodě, bohatém působení v Prázdninové škole Lipnice, výpravách na seakajacích i o tom, proč mu dává smysl dobrodružná výchova v přírodě, kterou skautské (nejen) vodácké oddíly nabízí.
Máš doma či mezi známými vodáka nebo vodačku, kteří nemluví o ničem jiném než o pádlování a nevíš, co jim dát k Vánocům, když už všechno vybavení mají? Daruj předplatné časopisu Pádler a udělejte radost hned čtyřikrát za rok!
Regenerace je ve sportovním prostředí často skloňovaným tématem. Většina sportovců i hobíků si pod ní představí různé sauny, masáže, vířivky, kryosauny… To vše jsou ovšem pouhé regenerační procedury, které sice neurazí, ale zároveň samy o sobě ani nespasí – skutečná podstata regenerace tkví úplně jinde, a my si teď řekneme kde.
Letošní světový pohár ve vodním slalomu je minulostí, to ale neznamená, že se nikdo nepřipravuje na ten další. Slalomáři si teď nejspíš dopřávají zasloužený Relax po sezóně, ani se ale nenadějí a začne jim zimní příprava. Kdo by si myslel, že v zimě odpočívají, ten by byl na omylu, tak proč se nedržet jejich vzoru a taky se na další ročník pořádně nepřipravit?
Packrafting sa sľubne rozvíja aj na Slovensku. Má nesporné výhody a ja som si ho naplno zamiloval. Vodácky zaujímavé úseky riek sú spravidla blízko k horám a tých máme na Slovensku pestro. Väčšina horných tokov riek má vhodnú vodu len na jar alebo po dažďoch – preto sme si na máj naplánovali splaviť s priateľmi tri krásne rieky, ktoré pretekajú tromi národnými parkami na severe Slovenska. Dunajec v Pieninskom národnom parku, Belú v Tatranskom národnom parku a Prielom Hornádu v Národnom parku Slovenský raj.
Vodácké centrum ve Znojmě není jen obyčejná půjčovna lodí, jde o komplexní vodácké centrum, které se zabývá bezpečností na řekách, pořádá kurzy pro různé věkové kategorie i úrovně vodáků, produkuje vodácký podcast „S proudem“, natáčí edukativní videa a mnoho dalšího. Eliška, která stojí za vodáckým podcastem, si pro své rozhovory hledá různé zajímavé vodáky a tentokrát přináší zajímavý rozhovor s Petrou Grosovou o WW rescue-semináři chystaném na duben příštího roku.
Vstávali jsme brzy ráno. Slunce se pomalu škrábe na obzor. Je poněkud větrno a jak říkáme na Islandu, čerstvo. Prý to psychologicky zní lépe, než po ostravsku řečeno „zima jak cyp“.
Od 15. prosince 2023 začne v Tatranském národním parku platit návštěvní řád, který (mimo jiného) upravuje pravidla pro provozování sportovních aktivit na území parku, včetně vodáctví.