Český výrobce pádel TNP připravil pro všechny kreativce novou soutěž. V TNP by rádi vyrobili novou kolekci triček a rozhodli se do jejich přípravy a vymýšlení zapojit ostatní vodáky. Pokud tedy máte nápad na zajímavé triko není nic jednoduššího, než ho poslat do TNP soutěže a vyhrát pádlo TNP Aker nebo TNP Nekton G. Podrobnosti o soutěži přímo na webu www.tnp.cz.
Bunda RT-X (River Top Extreme), od českého výrobce vodáckého oblečení Jaman, mi dorazila k testování v listopadu roku 2018. Ihned po vybalení jsem okouknul zpracování, které je na velmi vysoké úrovni. Zároveň se mi líbil bytelný materiál Aquamax, ze kterého mám pocit, že musí vydržet všechno. Takový materiál mám osobně velice rád. Ano, znamená to trochu vyšší hmotnost bundy, ale budete radši pádlovat o pár gramů těžší nebo mokří? Budete radši pádlovat v suchu, nebo se u každé větve bát, jestli už náhodou není bunda protržená? Materiál Aquamax je 4-vrstvý laminát s vysokými hodnotami vodního sloupce i paropropustnosti (viz. údaje výrobce).
Když budete hledat informace o vodačení na Labi, patrně se toho dočtete mnoho o splouvání horního toku pod Špindlerovým mlýnem, mnohem méně o splouvání po Hradec Králové a dál už v podstatě nic. Od Pardubic vodácké kilometráže a průvodci v podstatě mlčí – jezy se zdymadly (Už jste někdy pluli zdymadlem? Je to zvláštní zážitek.) a stojatá voda za to přece nestojí.
Morava patří k vodácky oblíbeným moravským řekám, i když zdaleka nedosahuje takové popularity, jako třeba Vltava, Lužnice nebo Ohře. Nejdelší moravský tok nabízí hezké pohoupání na vlnkách a zejména unikátní přírodu lužních lesů v CHKO Litovelské Pomoraví.
V únoru se nám do rukou dostala k zimnímu a jarnímu otestování/ochutnání zásoba balíčků expediční stravy české výroby Adventure Menu. Jedná se o nedehydrovanou trvanlivou (až 3 roky) expediční stravu, která je určena k okamžité konzumaci.
Ve čtvrtek 30. 5. 2019 na náročné trati ve francouzském Pau odstartovalo mistrovství Evropy ve vodním slalomu, kde se v kvalifikaci nejdříve předvedly kajakářky a singlkanoisté.
Ak ste v roku 2018 náhodou Turčiansky vodácky triatlon ešte nestihli, už teraz sa môžete tešiť na štvrtý ročník triatlonu. Svoju šancu môžete využiť už 8.6.2019.
Když českému vodákovi řeknete Norsko, většinou si jako první vybaví divoké řeky, u těch znalejších uslyšíte i jejich jména. Ano, Norsko je celosvětově proslulou destinací pro splouvání divoké vody ať už při raftingu nebo na kajacích, a je jí právem, protože čistota a krása tamních řek je dechberoucí. Norsko je ale také státem s neuvěřitelně dlouhým, pestrým a čistým mořským pobřežím, které nabízí vodákům mnoho zajímavých zážitků. Asi každý bude alespoň trochu znát Lofoty, ale krásných míst, na která se relativně snadno může podívat téměř kdokoliv, je V Norsku mnohem víc. Pojďme si některá představit.
Řeka Salza – jen málokterý vodák o ní ještě neslyšel. Nachází se v severním Štýrsku a dělí svým tokem pohoří Hochschwab a Göstlingské alpy. Její pramen se nalézá nedaleko poutního místa Mariazell pod horou Ulreichsberg ve výšce asi 1800 m n. m. Dlouhá je 80 km a ústí do řeky Enns. Průzračnou vodu jako je zde, již najdete jen málokde.
Nafukovací kajak Thaya by se dal nazvat jako revoluční. Spojuje v sobě totiž dvě různé technologie používané pro výrobu nafukovacích lodí – klasickou konstrukci nafukovacích „válců“, které zde tvoří borty lodi s materiálem drop stitch, který tvoří dno a jsou z něho vyrobeny také sedačky. Toto řešení zatím není u nafukovacích lodí příliš vidět. Nutno ještě podotknout, že použitý drop stitch je vlastní výroby přímo od Gumoexu a tedy na bázi osvědčeného materiálu Nitrilon, nikoliv z PVC, jež používá zbytek světa. Spojením zmíněných technologií vzniká plavidlo, jehož vlastnosti se blíží pevné lodi, protože dno z drop stitche je opravdu tuhé.