Kdo ještě neslyšel o legendárním závodě a kajakářském festivalu Devils Extreme Race, jako by nebyl. A kdo nepřijel a nezažil na vlastní kůži (a loď) letošní ročník, ten může celý rok až do příštího srpna truchlit, protože přišel o vodáckou akci roku.
Dobrá zpráva pro všechny vodáky – díky souhlasu ochranářů i Povodí Odry se 13. ročník zamykání Moravice v roce 2019 uskuteční! Přijeďte o víkendu 21. – 22. 9. k přehradní hrázi Kružberk. V sobotu voda poteče od 08:00 do 12:00 hod. V neděli od 07:00 do 11:00 hod. Moravici je možné sjíždět na jejím horním úseku od přehradní hráze Kružberk přes Jánské koupele a Zálužné do Podhradí u Vítkova, kde je možnost dalšího nástupního místa pro dolní úsek řeky. Na vodu v Podhradí se doporučuje nastupovat kolem 13:00 hod. Trasa z Podhradí dále pokračuje do Žimrovic případně až do Branky u Opavy. Každý účastník před zahájením splutí zaplatí startovné 30 Kč hotově při prezentaci. Prezentace bude probíhat v obou termínech od 07:00 – 11:00 hod pod přehradní nádrží Kružberk a od 11:00 – 15:00 v Podhradí u Vítkova. Příspěvkem 30 Kč pomáháte s chodem a organizací zamykání Moravice – likvidace každoroční hromady odpadků, záchranáři na jezech z řad profesionálů a zajištění mobilních toalet. Propozice akce naleznete na www.campanulavodaci.cz. Na zamykaní Moravice je i možnost půjčení lodí.
Ano! Po roce opět přichází Kayak Fest Tara. Letos se mohou vodáci těšit na již čtvrtý ročník této akce, která se uskuteční 20. až 24. září 2019.
S Bobrem se okolo vody sem tam vídám už přes 15 let a dlouhou dobu jsme také v kontaktu pracovním – kvůli vodáckým akcím na Doubravě a Chrudimce, které pořádá už pořádnou řadu let. Naše setkání proběhlo tematicky u klubovny skautů v Ronově nad Doubravou, kde jsme poseděli na schodech (na kterých jste už možná někdy z Doubravy vystupovali) u řeky za krásného jarního dne. Franta se rozpovídal o sobě a svém vodáckém životě a také o pořádání vodáckých akcí, kterých by dělal ještě víc, kdyby to jenom trochu šlo. A samozřejmě jsme nemohli vynechat ani letošní zrušené odemykání Doubravy, který bylo první v celé historii této akce!
Ve dnech 6. – 8. září se v pražské Troji konalo finále Světového poháru ve vodním slalomu.
Žádné správné léto se neobejde bez cesty do Norska. Minulý rok v červenci to bylo ve znamení slunného a teplého počasí, které v kombinaci s jedním deštěm za 3 týdny způsobilo, že i Norové poznali, co je to sucho. Nicméně i tak se tam dalo zapádlovat, a o tom bude tento článek. Nezapomeňte s sebou vodáckého průvodce od Obsommera a Klatta z roku 2005, aplikaci RiverApp, přítelkyni a vzhůru na sever.
Honza Bašta je mezi českými vodáky zavedenou firmou a nejspíš na něj narazíte pod přezdívkou Chobotnice nebo Chobotničák. Proč jsem si vybral pro rozhovor právě jeho? Protože se mi zdálo, že jeho stavění lodí, styl, jakým se vydává na vodácké výpravy, i názory na vodáckou scénu prostě stojí za zveřejnění. Pojďme tedy Chobotničáka poznat společně…
Freestyle Fest je každoroční tradiční akcí spojující whitewater rodeo, kayakcross, fun slalom a další vodní radovánky na kanále v pražské Troji i okolo něj. Letošní ročník byl však oproti jiným významnější a to proto, že jeho součástí byla také oslava 20 let organizace CNAWR – Česká národní asociace whitewater rodea. Podívejte se v krátkém videu, jak oslavy i samotný Freestyle Fest proběhly.
V německém Markkleebergu během uplynulého víkendu (30. 8. – 1. 9.) pokračoval Světový pohár ve vodním slalomu čtvrtým z pěti podniků tohoto roku. V pátečních kvalifikacích se představil kompletní český tým. Nejlépe si vedl kajakář Jiří Prskavec, který vyhrál kvalifikaci. Jako čtvrtí dojeli v kvalifikaci singlkanoisté Lukáš Rohan a Tereza Fišerová.
Už když jsme byli v roce 2016 navštívit čerstvě dokončenou výrobní halu v Jílovišti u Prahy bylo jasné, že tady vzniklo něco víc, než jen výrobna plastových lodí. Nová výrobní hala firmy Železný (a ZET Kayaks) je unikátní tím, že zadržuje dešťovou vodu v retenční nádrži. Umožňuje pomalé zasakování vody a poskytuje místo pro život mokřadním rostlinám. Výparem vody z nádrže ochlazuje okolní prostředí, které je tak v letních vedrech snesitelnější. Současně je nádrž využívána jako koupací biotop. Použitá voda z umyvadel sprch a toalet je navíc dále čištěna v kořenové čistírně odpadních vod a znovu využívána ke splachování a závlaze zelené střechy. K ochlazování vzduchu v kancelářích slouží vzduch nasávaný mezi keři a ochlazovaný v podzemním vedení. K vytápění je využito odpadní teplo z výrobního procesu.