Evropský šampionát v italské Ivrei odstartoval kvalifikačními jízdami kajakářek a kajakářů. Všechny české lodě si ve čtvrtečním programu dokázaly poradit s náročnou tratí a v sobotním semifinále nastoupily v kompletním složení. Nejrychlejší jízdu předvedl Jiří Prskavec a Kateřina Minařík Kudějová.
Trojice českých kajakářů si pojistila účast v sobotním semifinále hned v první jízdě, ze které postupovalo 30 nejrychlejší závodníků. Z českého pohledu si s tratí nejlépe poradil čtyřnásobný evropský šampion Jiří Prskavec, který na místním kanálu závodil vůbec poprvé.
„Byla to pěkná hladká jízda, jsem moc spokojený. Myslím si, že mi to jelo, jak mělo, žádné zběsilé průjezdy, bylo to všechno prakticky podle toho, jak jsem si to předem naplánoval. Taky jsem zvládl celkem dobře zareagovat na jednu horší vodu nahoře. Dojel jsem celkově třetí, což jako první start v Ivrei není vůbec špatné,“ zhodnotil český olympionik. „Překážky na trati jsou tvořeny zejména kameny, což dělá kanál nepravidelným a vytváří to charakter vody, který je typický spíše pro řeky. Oproti tomu voda v Troji je daleko čitelnější, zatímco tady je rychlejší proud, závodníky to žene středem, voda se více mění. Ale když to člověk trefí, tak to nádherně jede a je z toho moc fajn pocit,“ dodal Prskavec.
Pátý nejlepší čas v kvalifikaci zajel Vavřinec Hradilek, který se stejně jako Prskavec dokázal vyvarovat penalizaci a předvedl čistou jízdu. „Bylo tam sice pár chyb ve střední pasáži, ale to jsou spíše chyby z toho, že si to člověk víc hlídá. Je to první jízda na větším mezinárodním závodě, s čímž se vždycky trochu bojuje, ale jsem spokojený – zajel jsem pěkné tempo a nevytuhnul jsem,“ popsal svůj výkon Hradilek.
S náročnou tratí si poradil také třetí kvalifikovaný kajakář Vít Přindiš. „První půlka trati je lehčí, ale o to záludnější – voda se převaluje ze strany na stranu a chce to mít malinko štěstí na dobrý proud. V druhé části je zase mnohem více válců a je potřeba s některými záběry trošku počkat,“ přiblížil Přindiš. „Jelo se mi tak padesát na padesát. Mým jasným cílem bylo neudělat žádnou velkou chybu, což se mi povedlo, na druhou stranu od půlky mi to začalo drhnout, měl jsem tam dvě místa, se kterými jsem nebyl spokojený, ale jsem rád, že se mi podařilo postoupit první jízdou, což hodnotím samozřejmě kladně.“
V kategorii kajakářek se z českého pohledu nejlépe vedlo Kateřině Minařík Kudějové. Obhájkyně evropského titulu z pražské Troji postoupila do semifinále třináctým nejrychlejším časem. „Chtěla jsem jet hlavně plynule, tak, aby se mi nikde nezastavila loď a abych nepodjížděla brány, což se mi úplně nepovedlo. Jedna brána se mi opravdu nepovedla a mrzí mě to, ale snažila jsem to dál jet bez šťouchů. I tak jsem nakonec jednou bouchla bokem lodi. Do semifinále to chci určitě zlepšit, aby jízda byla plynulejší a rychlejší,“ ohodnotila svůj výkon Minařík Kudějová.
Zbývající kajakářky Veronika Vojtová a Antonie Galušková se mezi třicítku postupujících probily díky druhé jízdě. „Chybovala jsem na šesté bráně, kde mi přiskočila padesátka, je to brána na rovné vodě a nechápu, jak se mi to podařilo, ale stává se – všechno špatné je pro něco dobré a poučila jsem se do druhé jízdy. Naštěstí to na postup do semifinále nakonec stačilo,“ řekla v cíli s úlevou Galušková.
Kanoistky a kanoisté stoprocentní, český tým v semifinále kompletní
Mistrovství Evropy ve vodním slalomu pokračovalo pátečními dopoledními kvalifikacemi kanoistek a kanoistů. Stejně jako v předchozím dni se všem českým lodím podařilo zajistit si účast v semifinále. Kvalifikace singlířek se nejvíce vydařila obhájkyni evropského titulu z Troji Gabriele Satkové, která dojela druhá. Nejrychlejším z Čechů byl čtvrtý Vojtěch Heger.
Páteční dopolední program v Ivrei odstartoval kvalifikačními jízdami singlířek. Jako první z Češek se na trať vydala 18letá Tereza Kneblová. Přestože zaznamenala penalizaci hned na druhé bráně, zbytek trati si pohlídala a postoupila do semifinále z osmého místa. „S jízdou jsem spokojená tak napůl. Byla jsem na začátku hodně nervózní, takže jsem hned v první bráně měla problém s přehozením pádla, ale nakonec jsem to vyřešila a jízdu si pojistila,“ řekla v cíli Kneblová.
Celkově druhý nejlepší čas v kvalifikaci singlířek předvedla úřadující mistryně Evropy Gabriela Satková. „S jízdou jsem moc spokojená. Myslím, že na kvalifikaci byla velice dobrá, ale určitě jsem si mohla některé doteky odpustit, speciálně ten na poslední bráně, ale to k té nervozitě patří,“ přiznala Satková, která zaznamenala čtyři trestné vteřiny. „Trať je silová, člověk musí pořád zabírat, jinak by vás voda dovezla jinam, než byste chtěli. Musí se tu opravdu hodně pádlovat. Ale poté, co jsme absolvovali tréninky na Trnávce, si myslím, že je to tady pro nás přece jen o něco jednodušší.“
Česká olympionička Tereza Fišerová si musela účast v semifinále vybojovat až druhou jízdou. „V té první mi to moc neklouzalo, od začátku až dolů jsem měla nějaké komplikace a opravdu dost toho pokazila,“ přiznala vicemistryně ze zářijového šampionátu v Troji. „Mrzí mě, že ani druhá jízda nebyla úplně podle plánu. Nevím, čím to je, ale věřím, že to do neděle vyladím. Je to přece jen kvalifikace a vždy, když jsem dobře závodila v kvalifikaci a v semifinále, tak se mi pak třeba nepovedlo finále. Beru to s úsměvem. Ale hlavně to nechci pokazit dnes holkám ve hlídkách, protože obě jely moc hezky,“ dodala Fišerová.
V soutěži kanoistů se opakoval podobný scénář – zatímco Lukáš Rohan a Vojtěch Heger postoupili první jízdou, Václav Chaloupka si zajistil semifinále až napodruhé. „Sám ani nevím, co se nepodařilo – jízda byla asi až moc pohlídaná, tady v té seniorské kategorii je trať celkem lehká, chyby se neodpouští. Nejsem si vědom žádné velké chyby, ale půl vteřinky se nasčítaly. V druhé jsem byl dost nervózní, ale nakonec se to podařilo a jsem za to moc rád,“ řekl s úlevou bronzový medailista z ME v Troji 2020.
Nejrychlejším z Čechů byl Vojtěch Heger, který skončil čtvrtý. „Jízda byla celkem povedená, nějaká chybička tam byla, ale myslím, že čas byl slušný. Kanál je náročný, jsou tu velké skoky, velké válce, voda se občas mění a je potřeba dobře reagovat, takže určitě je to technicky obtížný kanál. Doufám, že v semifinále zopakuju takhle dobrou jízdu a bude to stačit i na finále,“ okomentoval svůj výkon Heger.
Druhým přímo postupujícím byl vicemistr Evropy ze zářijového šampionátu v Troji Lukáš Rohan. „Začátek mi vůbec nevyšel, nepovedlo se mi jet úplně plynule. Hned po naskočení do první protivody jsem byl tak moc vlevo, že jsem ji téměř nadjel a musel to hodně korigovat, stálo mě to nějaký čas, ale vážím si toho, že jsem se pak zvládl zkoncentrovat a jet dál, jako by se nic nestalo. Druhá polovina tratě byla poměrně dobrá a chtěl bych na to navázat v semifinále a rozhodně i v odpoledních hlídkách,“ zhodnotil v cíli na dvanáctém místě.
Kajakář Přindiš je podruhé v kariéře mistrem Evropy
Český tým ve vodním slalomu slaví na mistrovství Evropy v italské Ivrei další medaili. Tentokrát se na nejvyšší stupínek probojoval kajakář Vít Přindiš, kterému se výbornou individuální jízdou podařilo navázat na páteční zlatý závod hlídek. Obhájce titulu ze zářijového šampionátu v pražské Troji Jiří Prskavec skončil po chybě sedmý, Vavřinec Hradilek obsadil čtvrtou příčku.
Do finále v kategorii kajakářů se čeští reprezentanti kvalifikovali sedmým až devátým nejrychlejším časem, do bojů o medaile tak nastoupili mezi prvními a museli čekat na výsledky soupeřů. Dvaatřicetiletý Vít Přindiš se v cíli radoval z velmi rychlého času 81.90, ale i přesto napjatě sledoval jízdy šesti zbývajících závodníků. Nakonec jej nepřekonal ani vítěz semifinále Rakušan Felix Oschmautz a český kajakář tak mohl začít slavit. „Čekání v cíli na ostatní závodníky bylo hodně emotivní, protože dnešní vítězství přineslo spoustu dobrého a znamená opravdu hodně. Jsem moc rád, že jsem si zlepšil náladu po loňském mistrovství doma v Troji, kde mě výsledek neskutečně moc mrzel. Tohle je opravdu sen,“ radoval se Přindiš, který zvítězil o tři čtvrtě sekundy před domácím závodníkem Giovannim de Gennarem. „Po neúspěšné nominaci na olympiádu jsem spoustu věcí změnil a vypadá, že to klaplo. Jezdí se mi dobře a tohle je pro mě skvělý start. Je úžasné, že už teď můžu počítat s celou sezonou,“ dodal dojatý Přindiš.
Úřadující mistr Evropy Jiří Prskavec závodil v Ivrei vůbec poprvé. Finálová jízda se mu bohužel nevyvedla podle představ a po chybě na čtrnácté brance dojel do cíle jako sedmý. „Uprostřed jsem štrejchnul o vodu, trošku se mi přetočilo pádlo a nestihl jsem si ho vrátit do ruky tak, abych měl plnohodnotný záběr, a málem jsem se převrátil. To byla opravdu velká chyba, a navíc se šťouchem, což už dojet nešlo,“ popsal jízdu český olympionik. „Nicméně, celkově se závoděním zde jsem spokojený. Tohle je jiná voda, není pro mě úplně ideální. Ale dostal jsem se do finále, vyhráli jsme hlídky, takže jsem s předvedenými výkony spokojený. Beru to tak, že forma nastupuje, a hlavní závod bude za dva měsíce,“ uzavřel Prskavec.
Nepopulární čtvrté místo nakonec připadlo Vavřinci Hradilkovi. „Pocitově ta jízda nebyla lepší než semifinálová, bohužel ten spodek byl špatný, došly mi síly. Vršek byl perfektní, tam jsem na tom byl dobře i časově, ale spodek byl hrozný. Výsledek bude asi lepší než výkon. Ale zajel jsem tu všechny jízdy čistě, s čímž jsem spokojený, ale závěry mi moc nevycházely,“ poznamenal Hradilek, který ztratil více než tři vteřiny na bronzového a čerstvě kvalifikovaného účastníka OH v Tokiu Petera Kauzera ze Slovinska.
Českým kajakářkám se do finále mistrovství Evropy probít nepodařilo. Na náročné trati zaznamenalo hned osm semifinalistek trestnou padesátivteřinovou penalizaci a bohužel mezi nimi byly i dvě české reprezentantky Veronika Vojtová a Kateřina Minařík Kudějová. Česká olympionička podjela osmou a devátou bránu, do kterých se musela vracet, a protivodnou 15. branku už projet nedokázala. „Bylo to způsobené tou první chybou. Mně se jelo do té doby dobře, ale podcenila jsem to – holky přede mnou to v tomto úseku zkracovaly, tak jsem to zkusila taky, ale hodně mě to odvezlo a už to nešlo napravit. Chtěla jsem to pak napálit, ale nevyšlo to,“ popsala Minařík Kudějová. Nejlepší Češkou v semifinále byla Antonie Galušková, která předvedla jízdu bez trestných vteřin a skončila pět příček za elitní desítkou. Finále kajakářek ovládla Rakušanka Corinna Kuhnleová, stříbro vybojovala Slovinka Eva Tercejlová a bronz získala Němka Ricarda Funková.
Čeští kajakáři ovládli soutěž hlídek, kajakářky přidaly bronz
Páteční program mistrovství Evropy v italské Ivrei uzavřel závod hlídek, ve kterém český tým vodního slalomu opět předvedl svou sílu. Mistry Evropy se stali kajakáři Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Vavřinec Hradilek, pro bronz si dojely kajakářky Kateřina Minařík Kudějová, Veronika Vojtová a Antonie Galušková. Hlídky kanoistek a kanoistů skončily shodně na šesté pozici.
Na start týmového závodu kajakářů se postavilo celkem 17 posádek, Češi vyrazili na trať jako předposlední. Ani jedna z hlídek se nedokázala vyvarovat trestným vteřinám, nicméně český tým s jedním šťouchem dokázal do cíle dojet v nejrychlejším čase a v tomto složení přidal už čtvrtou zlatou medaili z evropských šampionátů. „Síla je v tom, že spolu jezdíme už opravdu dlouho, a zároveň jsme na dobré individuální úrovni. Když nám to sedne, tak se držíme na těch nejlepších pozicích,“ zhodnotil výkon českého zlatého týmu Jiří Prskavec, který společně s Vítem Přindišem získal v hlídkách už šestý evropský titul. „Před tímto mistrovstvím jsme si dali jeden asi patnáctiminutový společný trénink – ale naštěstí se to sešlo a dnešní hlídka dopadla skvěle,“ přiznal Přindiš. „Je určitě příjemné si takhle společně zazávodit. Takový výsledek nás určitě optimisticky naladí i do individuálního závodu, ale tam už se budeme soustředit každý sám na sebe,“ dodal Vavřinec Hradilek.
Druhou medaili, tentokrát bronzovou, vybojovaly české kajakářky – a to navzdory „eskymáku“ v poslední brance. „Byl to snad můj nejrychlejší eskymák v životě,“ smála se v cíli Antonie Galušková. „Na to, co jsme předvedly, je třetí místo naprostá paráda,“ řekla bezprostředně po dojetí Veronika Vojtová. „Podle mě to byla dobrá jízda. Vyzkoušely jsme si jet každá na jiné pozici, než obvykle jezdíme, což jsme si před tím nevyzkoušely ani jednou – ale předvedly jsme velmi dobrý výkon,“ dodala Kateřina Minařík Kudějová.
Po medailích sahal i tým kanoistek a kanoistů, ale bohužel je o ně připravily penalizace. Jízda singlířek ve složení Tereza Fišerová, Gabriela Satková a Tereza Kneblová se přitom vyvíjela velice dobře, ale v 19. bráně zaznamenaly Češky padesátivteřinovou penalizaci, což je odsunulo na konečné šesté místo. „Byl to jeden z mých průjezdů, mně to ke konci už moc nešlo,“ poznamenala nešťastně Satková. „Bohužel to Gabču odvezlo, proto dostala padesátku,“ doplnila Fišerová. „Jinak jsme předvedly slušný výkon, krásně jsme se všude vystřídaly, věděly jsme o sobě a já jsem s tou jízdou spokojená.“ Se svou týmovou kolegyní souhlasila i nejmladší z tria Tereza Kneblová. „I já jsem s jízdou naprosto spokojená, opravdu jsem si ji užila. To, že tam byla chyba, se může stát vždycky. Jedeme dál a budeme se soustředit na individuální závody,“ uzavřela Kneblová.
Ještě dlouho po dojetí poslední lodi nebylo jasné, které trio singlířů skončí na medailových pozicích. Lukáš Rohan, Vojtěch Heger a Václav Chaloupka dojeli cílem jako pátí s šesti trestnými vteřinami, nicméně chvíli poté jim byly dva šťouchy odebrány a několik minut se radovali z bronzové medaile. Nakonec jim však naskočila opět dvouvteřinová penalizace a celkově skončili šestí.
Kanoistka Fišerová je potřetí vicemistryní Evropy
I poslední závodní den to vodním slalomářům na mistrovství Evropy cinklo. Na trati v italské Ivrei tentokrát zazářila kanoistka Tereza Fišerová, která se potřetí v kariéře stala vicemistryní Evropy a obhájila tak stříbro z loňského šampionátu v Praze. Nejlepším českým kanoistou byl Václav Chaloupka, který se jako jediný z trojice reprezentantů probojoval do finále a skončil desátý.
České kanoistce Tereze Fišerové se předchozí jízdy na mistrovství Evropy příliš nevydařily. Do semifinále postoupila díky druhému opravnému pokusu a po dopoledním semifinále musela dlouho v cíli vyčkávat, zda její výkon bude stačit na finále. „Společně s jízdou v týmové soutěži jsem tu předvedla čtyři výkony, které mi úplně nevyšly tak, jak bych chtěla. Byla jsem z toho skleslá, mrzelo mě to,“ přiznala česká olympionička. Na náročné trati však mnoho kanoistek chybovalo a Fišerové stačila na postup mezi elitní desítku i více než 10vteřinová ztráta na semifinálovou vítězku, Britku Kimberley Woodsovou.
Do finále se Češka následně vydala jako třetí v pořadí a opět musela čekat na výkony soupeřek. Nakonec rodačku z Roudnice nad Labem překonala pouze Španělka Miren Lazkanová. Bronz získala Elena Apelová z Německa. „Jsem šťastná, jak to dopadlo. Pátá jízda se povedla, vidím, že umím závodit pod tlakem, za což jsem ráda. Prakticky na půlce trati byl prostor na chyby a záleželo, jak se s tím každá ze závodnic vypořádá. A nám prvním třem se to povedlo nejlépe,“ dodala s úsměvem česká závodnice po medailovém ceremoniálu. Nyní trojnásobnou vicemistryni Evropy čekají dva České poháry, dva Světové poháry a vrchol sezony v podobě Olympijských her v Tokiu.
Do desetičlenného finále se nepodařilo probojovat Tereze Kneblové ani obhájkyni evropského titulu z Troji Gabriele Satkové, která udělala velkou chybu na 14. bráně. „Já si tu bránu dobře nepohlídala. Myslela jsem, že do ní akorát najedu s proudem, ale ten mě více odtáhl na pravou stranu, proto jsem ji minula a už nebylo možné se dostat zpátky. Věděla jsem, že i kdybych se vrátila, tak by to na finále nestačilo. Ale říkala jsem si, že bych to měla dojet jako správná závodnice,“ řekla v cíli zklamaná Satková.
Také kanoista Lukáš Rohan skončil před branami finále. Od postupu ho dělila necelá půl vteřina. „Strašně mě to mrzí. Až do 18. branky to byla super jízda, koukal jsem i na mezičasy. Dole jsem udělal chybu před protivodou, ale to by se ještě dalo odpustit – na to, v jaké jsem byl pozici, jsem to vyřešil ještě dobře. Jenže pak jsem při dojezdu do cíle vypadl do výklonu, to byla strašná a zbytečná chyba. Možná se to nezdá, ale stálo mě to hodně času. Nemyslím si, že by to bylo z únavy, spíše jsem to dole technicky nezvládl,“ popsal semifinálovou jízdu Rohan. „Z výkonů předvedených zde jsem trochu rozpačitý, momentálně mě to finále hodně mrzí. Na druhou stranu, ten důležitý závod ještě teprve přijde,“ dodal český olympionik.
Do finále v kategorii kanoistů se neprobojoval ani čtvrtý z kvalifikace Vojtěch Heger. Jediným zástupcem českých barev ve finále byl Václav Chaloupka, který v Itálii obhajoval bronz ze zářijového šampionátu v Praze. Nakonec skončil po chybě ve spodní části trati na desátém místě. „Celé mistrovství jsem si neuvěřitelně užil. Jsem hrdý na to, že jsem ve finále vůbec mohl závodit. Všichni z finále jsou mí hrdinové, bral jsem je vždy jako vzor, v posledních několika letech jsem je sledoval ve finále. To, že jsem s nimi mohl jet, je pro mě čest a myslím, že dvě třetiny tratě jsem předváděl vyrovnaný výkon. Ke konci jsem to asi bohužel zkrátil až moc, nedostal jsem se ideálně do jedné povody a udělal chybu. Šel jsem do toho naplno, ale takový je sport,“ okomentoval jízdu Chaloupka.
Vítězem v kategorii kanoistů se stal Francouz Denis Gargaud Chanut, stříbro vybojoval Slovák Matěj Beňuš, který se svým výkonem kvalifikoval na olympiádu. Letenku do Tokia získal zásluhou bronzové medaile také Němec Sideris Tasiadis.
Přindiš se stal králem mistrovství Evropy, zlato slaví i Minařík Kudějová
Čeští vodní slalomáři ovládli premiéru extrémního slalomu na mistrovství Evropy. V italské Ivrei zvítězili Kateřina Minařík Kudějová a Vít Přindiš, který tak získal zlato i ve své třetí disciplíně na šampionátu. Ten Češi opouští se sedmi medailemi jako jeho nejúspěšnější výprava.
Extrémní slalom, ve kterém se za tři roky v Paříži pojede poprvé o olympijské medaile, je vodáckou obdobou skikrosu nebo snowboardcrossu. Nejlepších 16 závodníků kvalifikace postoupí do vyřazovacích jízd, ve kterých jdou dál vždy dva nejrychlejší, až se ve finále utkají o medaile. Na trati není nouze o karamboly a napínavé momenty.
Minařík Kudějová vyhrála, přestože v extrémním slalomu startovala poprvé v kariéře. „Vůbec jsem nevěděla, do čeho jdu, ani jsem se na něm nikdy nebyla podívat. Do každé jízdy jsem nastupovala vystresovaná a bála jsem se, co přijde,“ přiznala po slavnostním vyhlášení, na kterém vedle ní stála bronzová Veronika Vojtová.
„To je úplný nesmysl,“ smál se Vít Přindiš své bilanci tří startů a tří zlatých medailí. „Nic jsem od toho nečekal, říkal jsem si, že to prostě zkusím narvat a uvidím, jak to půjde. Jsem strašně šťastný,“ doplnil trojnásobný evropský šampion.
Do finále se probojoval i Vavřinec Hradilek, který nakonec obsadil čtvrté místo. Čeští vodní slalomáři získali na evropském šampionátu celkem sedm medailí: čtyři zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. Suverénně tak ovládli pořadí národů.
Online výsledky najdete na www.live.results.cz, livestreamy z prostředí vodního slalomu můžete sledovat na YouTube. Foto najdete na Zoneramě. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.