Kanoistika patří k nejúspěšnějším olympijským sportům v české historii. Dosud čeští reprezentanti ve vodním slalomu a rychlostní kanoistice dovezli z her 29 medailí. I letošní sezona, během které slaví jeden z nejstarších českých svazů 110 let od svého založení, směřuje k olympijským závodům. Přesah kanoistiky jako ideálního sportu pro každého je však mnohem širší.
Český svaz kanoistů, tehdy zvaný Svaz kanoistů království Českého, byl založen v roce 1913 – jedenáct let před vznikem Mezinárodní kanoistické federace, jejíž součástí se stal v roce 1925. O osm let později proběhlo první mistrovství Evropy, které se v roce 1933 uskutečnilo v Praze.
„Za 110 let svého působení vychoval Český svaz kanoistů celou řadu olympijských a světových šampionů. Sportovní fanoušci si jistě vybaví jména jako Štěpánka Hilgertová, Martin Doktor nebo aktuální hvězdy Jiřího Prskavce či Josefa Dostála a mnoho dalších. Kouzlo našeho sportu je ovšem daleko širší, nejde v něm jen o výkony našich reprezentantů. Prakticky všichni Češi jsou vodáci a tento sport dává lidem všestranný základ pro život – a to nejen po sportovní, ale i lidské stránce,“ uvádí předseda Českého svazu kanoistů Stanislav Ježek.
Kanoistika coby sport s velmi bohatou tradicí zahrnuje celou řadu disciplín. Kromě olympijských klání v rychlostní kanoistice a vodním slalomu a nyní nově i v kayak crossu spadá pod Český svaz kanoistů také maraton na hladké vodě, sjezd na divoké vodě, vodní turistika, freestyle, kanoepolo, paddleboarding, dračí lodě a canoe ocean racing.
Český svaz kanoistů je také tradičním pořadatelem vrcholných mezinárodních akcí. V letošním roce Česko opět hostí Světový pohár ve vodním slalomu, který zavítá od 8. do 11. června do pražské Troji, a Roudnice nad Labem se od 5. do 8. července stane dějištěm mistrovství světa mladých sjezdařů na divoké vodě. Loni se v Česku uskutečnil podnik Světového poháru v rychlostní kanoistice a maratonu, závod Světového poháru v paddleboardingu, mistrovství Evropy juniorů a závodníků do 23 let ve vodním slalomu či mistrovství světa v dračích lodích. „Je pro nás čest, že můžeme pravidelně pořádat vrcholné mezinárodní závody napříč všemi disciplínami, a o další také usilujeme. Atmosféra na těchto akcích je vždy skvělá, čeští fanoušci jsou ve světě vyhlášení,“ doplňuje Ježek.
Jako připomenutí významného 110. výročí chystá ČSK několik doprovodných aktivit, včetně podzimní oslavy v rámci tradičního ocenění Kanoista roku nebo letních akcí u vody. „Rádi bychom k našemu sportu přivedli ještě více fanoušků a podpořili zájem o tento sport i mezi dětmi. V letošním roce proto chystáme několik speciálních příležitostí, kde si budou moci zájemci kanoistiku vyzkoušet a třeba se potkat i s našimi reprezentanty,“ dodává Ježek. Letošní sezona opět směřuje k olympiádě, kdy se v rámci závodů mistrovství světa v Duisburgu (rychlostní kanoistika) a Lee Valley (vodní slalom) rozhodne o počtu kvót pro českou výpravu, a také odstartuje boj v rámci národní nominace. Na posledních olympijských hrách v Tokiu získali čeští kanoisté tři cenné kovy – zlato vybojoval kajakář Jiří Prskavec, stříbro kanoista Lukáš Rohan a bronz přidala deblová posádka rychlostních kanoistů ve složení Josef Dostál a Radek Šlouf.