Před nedávnou dobou zrekonstruovaný kanál v Českém Vrbném stojí určitě za návštěvu. Proto vám jej dnes představujeme v podrobném popisu.
České Vrbné
Délka: 600 m (slalomová dráha 300 m)
Obtížnost: WW II–IV
Průtok: 9 – 16 m3/s
Areál v Českém Vrbném se nachází na předměstí Českých Budějovic. Dostanete se tam po silnici E49, která vede z Českých Budějovic na Vodňany. Pokud jedete z centra ČB, hlídáte si po pravé straně restauraci U Cara. Bezprostředně za ní odbočíte doprava (jedete-li od Vodňan, je to těsně před restaurací doleva) a pak už vás silnička dovede až na parkoviště přímo u areálu.
Celý kanál zaujme svým moderním vzhledem. Po rekonstrukci se vylepšilo dno, do něho se osadily stavitelné plastové překážky a okolí kanálu dostalo také nový vzhled. Ale pojďme se už povozit.
Přejděte mostek, za ním se dejte doprava proti proudu a jste u oficiálního nástupu na kanál. Těsně pod stavidly, která kanál napájejí, dáte na vodu a rozjezdíte se. Nepřibližujte se ke stavidlům! Voda se tu nevyzpytatelně mele a mohlo by to být nebezpečné.
Nový nástupní bazén má rozměry, které umožňující hrát tady oficiální kanoepolové turnaje. Z bazénu vyjedete přes poměrně vysoký stupeň, kde se do budoucna chystá rodeový válec. Už teď je tam válec, ve kterém si slušně zajezdíte, ale je poměrně mělký (stav jaro 2012). Pod rodeovým válcem je vytvořeno několik rychlých jazyků a čistých vracáků, které jsou určeny zejména začátečníkům a vodácké drobotině. Za tímto úsekem přepádlujte klidný bazén, kde je možnost alternativního nástupu, a pak už vzhůru do peřejí.
Celý kanál je rozdělen do šesti úseků, které frčí pěkně s kopce, a do čtyř mezibazénů, kde se proud na chvíli uklidní a kde jsou veliké vracáky pro oddech. V bazénech ale nečekejte úplně klidnou vodu. Středem vždy voda rychle proudí, a tak můžete celou trať projet ve slušném tempu, bez zbytečných nechtěných přibrzdění. Pokud chcete využít bazénky k odpočinku, zajeďte hluboko do velkých vracáků, které pojmou nemalé množství lodí.
Ale pojďme si projít kanál popořadě. Jakmile vyplujete z úvodního bazénu, čeká vás první peřejka na rozehřátí a podjezd lávky. Tady vás pohoupe jen pár vln a už jste v prvním velkém bazénu. Z něho vyjíždějte, pouze pokud se na to opravdu cítíte, protože dál už trať nepovoluje moc příležitostí k odpočinku. Bazény na oddech tu sice jsou, ale pro bezpečné zastavení už je potřeba loď dobře ovládat. Náročnost trati tedy spočívá zejména v její kontinuálnosti. Jen projedete jeden válec, už vás čeká další a když nečeká válec, je to alespoň balící se vlna. Některé z válců na trati jsou také vhodné pro rodeo, jen si dejte pozor, aby vás nesmetl někdo přijíždějící shora.
Od posledních peřejí k vysedacím schodům je to poměrně daleko po mírně proudící vodě, takže případní plaváčci si tu v klidu odchytí veškerý materiál. Začátečníci tu pak najdou prostor na svezení v mírném proudu, stejně jako na začátku.
Než se do Vrbného vydáte, doporučuju navštívit webové stránky www.raftingcb.cz, kde najdete, odkdy do kdy teče voda, kolik za ježdění zaplatíte a případné další aktuality. Pokud musíte sbírat rodinohodiny, pak vězte, že České Vrbné je určené právě vám. Do příjemného areálu můžete umístit drahou polovičku i děti a přitom si dobře zajezdit na příjemně divoké vodě.
Tento průvodce vyšel ve 3. čísle Hydra 2012.
Byl přestavěn kuli pořádání dětských závodů z válce na hodnou vlnu a už tak zůstal . Přestavitelné řekážky však dovolují snadno hodně změnit a občas na spodním úseku vznikají zajímavá místa , když místní začnou experimentovat .