Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Česká výprava vodních slalomářů ze Světového poháru v Markkleebergu odcestovala se třemi medailemi
21. 6. 2021
Anna Hrbáčková
Český tým se v druhém díle seriálu Světového poháru ve vodním slalomu v německém Markkleebergu představil v částečně obměněném složení – druhou zastávku vynechali olympionici Jiří Prskavec, Lukáš Rohan, Kateřina Minařík Kudějová i loňská mistryně Evropy Gabriela Satková. Šanci tak dostali kajakář Ondřej Tunka, kanoista Tomáš Rak, kajakářka Karolína Galušková a kanoistka Eva Říhová. Z pátečních kvalifikací se do semifinále probojovali všichni čeští kajakáři společně s kajakářkou Antonií Galuškovou, do nedělních bojů nastoupila kompletní sestava singlířek i singlířů.
Sobotní program nabídl klání elitních kajakářek a kajakářů, ve kterém se představili i čtyři čeští zástupci. Nejlépe si s náročnou tratí a extrémním horkem poradil Vít Přindiš, který se jako jediný z českého týmu probojoval do finále a obsadil šesté místo. Vavřinec Hradilek, Ondřej Tunka i AntonieGalušková skončili v semifinále. Z vítězství se radovali Slovák Jakub Grigar a Australanka JessicaFoxová.
Úřadující mistr Evropy Vít Přindiš dokázal v sobotu hodit za hlavu 28. místo z kvalifikace, do finále se probojoval druhým nejrychlejším časem a do souboje o medaile tak nastupoval z předposlední pozice. Přestože ve finále předvedl čistou jízdu, cílem projel na pátém místě. O jednu příčku jej následně posunul vítěz závodu, Slovák Jakub Grigar, který jako jediný kajakář zajel obě jízdy pod 90 vteřin. Pro stříbro si dojel Felix Oschmautz z Rakouska, bronz získal Francouz Boris Neveu.
„Bohužel finálová jízda nebyla úplně optimální už od branek pět a šest, kde jsem zmizel ve válci, ale taková je charakteristika této trati – je tu opravdu hodně válečků,“ popsal v cíli Přindiš. „Ale celkově jsem rád za další finále i za to, že jsem si dobře rozjel Světový pohár. Sice to zatím nejsou top výsledky na bedně, ale předvedl jsem dva stabilní výkony. Také mě těší, že jsem dnes zajel dvě čisté jízdy, protože ta trať byla opravdu záludná, ale dokázal jsem se vyvarovat trestných doteků. Teď mě čeká volno, pojedu chytat vlny do Portugalska, abych si odpočinul od slalomu, a pak se chci párkrát otočit v Bratislavě před světovým šampionátem,“ doplnil český reprezentant.
Ondřej Tunka ani VavřinecHradilek se mezi elitní desítku nedostali. Tunka zajel čistě, ale více než šestivteřinová ztráta ho odsunula na 23. příčku. „Nemůžu být úplně spokojený, chtěl jsem předvést něco lepšího. Mrzí mě, že jsem dnešní závod zazdil hned v první protivodě, kde jsem zůstal ve válci, což mě stálo hodně sil. A právě ty síly, které jsem chtěl nahoře pošetřit do spodní části, byly rázem pryč,“ uvedl Tunka, kterého ještě čekala kvalifikace v extrémním slalomu. „Doufám, že se mi podaří zajet lepší time trial než minulý víkend v Troji, a pokusím se zase zabojovat o ty nejvyšší příčky.“
Ani Vavřinec Hradilek nebyl se svou semifinálovou jízdou zcela spokojený, limitovalo ho totiž obnovené zranění. „Moc jsem si dnešní závod chtěl zajet, konzultovali jsme to, aby se to nějak nezhoršilo,“ uvedl Hradilek, který nakonec dojel na 29. místě. „Jde o Světový pohár a jít do toho s tím, že to jen tak sjedu, je špatně, ale na druhou stranu si myslím, že jsem to v rámci možností zvládl. Trať je těžká a mobilita tam chyběla. Teď mě čeká dvouměsíční pauza od závodění, tak snad se dám dohromady,“ uzavřel stříbrný olympijský medailista z Londýna 2012.
Finále kajakářek proběhlo bez české účasti. Antonie Galušková, která jako jediná z tria českých reprezentantek postoupila do semifinále, skončila s šesti trestnými vteřinami na 24. místě. „Až do patnácté brány to byla v podstatě bezchybná jízda, potom jsem uspěchala jednu bránu a musela hodně natahovat krk – naštěstí z toho nebyla padesátivteřinová penalizace, ale odvíjel se od toho zbytek trati, táhlo se to se mnou až do cíle. Dva šťouchy ve spodní pasáži byly spíše z nepozornosti, o prvním na páté bráně jsem ani nevěděla. Ale to, co jsme si naplánovali, mi vyšlo, jen jsem zkrátka podjela jednu bránu, což mě stálo lepší umístění,“ zhodnotila Galušková.
Pro suverénní vítězství si dojela Australanka Jessica Foxová, o tři a půl vteřiny za ní skončila domácí RicardaFunková a bronz získala její reprezentační kolegyně ElenaApelová.
Do dalších bojů se na náročnou slalomovou trať v Markkleebergu vydaly kajakářky. Z českého pohledu se nejvíce dařilo Antonii Galuškové, která se výkonem v první jízdě dokázala vměstnat mezi postupující dvacítku. „Trať rozhodně není ta nejlehčí. Vzhledem k tomu, že se jedná o kvalifikační trať, tak mi to přijde dost těžké. Ale i tak myslím, že jsem se s tím vypořádala celkem dobře. Udělala jsem sice dva zbytečné šťouchy, ale nakonec to na postup stačilo,“ okomentovala Galušková. Její starší sestra Karolína a Lucie Nesnídalová si jízdu musely zopakovat, ale bohužel se mezi posledních deset postupujících neprobojovaly.
Po ženách se do kvalifikačního klání vydali kajakáři. Prvním z Čechů na trati byl Vavřinec Hradilek, který si čistou jízdou sice zajistil postup, ale omezovalo ho zranění. „Spíš než výkon jsem si hlídal zdraví. Včera při rozcvičení se mi obnovilo zranění krku a upřímně si teď nejsem jistý, jestli zítra vůbec budu závodit,“ přiznal Hradilek.
Nejrychlejší jízdu z českého tria předvedl Ondřej Tunka, který v Německu závodí díky absenci JiříhoPrskavce. V kvalifikaci sice zaznamenal dva šťouchy, i přesto mu výkon stačil na pohodlný postup do semifinále. „Stopa byla dobrá, ale ty šťouchy je potřeba vyčistit. Bylo to hodně fyzicky náročné, dole jsem už trošku ztrácel, v poslední protivodě mi to úplně nejelo. Při tréninku jsem měl pocit, že ať se tu postaví cokoliv, tak to bude vždycky hodně těžké. Ale myslím si, že si s tím stavitelé pohrají tak, aby nám to ještě ztížili,“ zhodnotil Tunka.
Mezi elitní třicítku se probil i Vít Přindiš, kterému se však jízda nepovedla podle představ. „Upřímně je to asi má nejhorší jízda tohoto roku, ale na druhou stranu je potřeba si ji někdy vybrat,“ přiznal v cíli Přindiš. „Od té doby, co jsem tu byl naposled, se kanál hodně změnil. Přibylo hodně válečků, které dnešní stavitel využil, a museli jsme s nimi bojovat. Ke konci jsem se s tím už hodně pral, moc mi to nejelo. Ale jsem rád, že to stačilo na postup, a můžu utéct z tohoto vedra,“ dodal úřadující mistr Evropy.
Odpoledne přišel na řadu kvalifikační závod kanoistek a kanoistů. Do nedělního semifinále hned první jízdou postoupily všechny tři české singlířky, Tereza Fišerová navíc v druhém nejrychlejším čase. „Trošku jsem se bála, protože jsem tu natrénovala jen hodinu a půl, což je před Světovým pohárem málo. Navíc se tu trať celkem často mění a po těch dvou letech je to jiné. Ale když tomu dám víc času to nakoukat, tak se pak daří. Bylo tam jen pár malých chybiček a celkově jsem s jízdou spokojená,“ uvedla česká olympionička.
Nejen s náročnou tratí, ale především úmorným horkem se podařilo vypořádat hned napoprvé také Martině Satkové. „Osobně jsem za postup z první jízdy opravdu ráda. Řekla bych, že je to dneska cílová meta úplně každého, protože je neuvěřitelné horko a nejsme na to zvyklí. Jízda nebyla úplně podle představ, od první brány jsem nechytla správnou stopu, ale věděla jsem, že budou všichni chybovat, tak jsem se snažila jet co nejlíp. Jsem vážně moc ráda, že to na postup vyšlo,“ zhodnotila Satková.
Jisté semifinále má také Eva Říhová, která v týmu nahradila Gabrielu Satkovou připravující se ve Slovinsku na letošní mistrovství světa do 23 let. „Z úvodu trati jsem si nesla dva zbytečné šťouchy, tak jsem si řekla, že to zkrátka musím napálit. Poslední protivodu jsem jela hodně napřímo, ale naštěstí mi to vyšlo. Závodíme tu po dvou letech, je to trochu nezvyk, ale jezdí se mi tu dobře. Přestože tréninky nebyly úplně ideální, dnešní závod se povedl,“ radovala se v cíli Říhová.
Páteční program uzavřeli singlíři. Mezi první postupující dvacítku se z Čechů vešel pouze Vojtěch Heger. „Jsem rád, že to na postup stačilo a že to nemusím opakovat. Spokojený ale moc nejsem, jízda byla taková nemastná neslaná, hodně jsem si to hlídal a moc neriskoval. Letos se trochu trápím, ještě jsem se úplně nenašel a nemám ten správný závodní rytmus, jaký bych chtěl,“ přiznal Heger.
Druhou jízdou se do semifinále probojovali zbývající kanoisti Václav Chaloupka a TomášRak, který si jako jediný z týmu horko pochvaluje. „Cítil jsem se dobře, protože mi tyhle extrémní podmínky vyhovují. V první jízdě jsem předvedl dva mikroskopické šťouchy, které mě nakonec stály postup – doufal jsem, že si jich nikdo nevšimne, ale musím pochválit rozhodčí, jsou perfektně připravení,“ uvedl Rak s úsměvem. „Druhá jízda vyšla lépe, každopádně to byla zkouška ohněm. Vypadlo hodně favoritů a postoupit bylo dost těžké. Jsem rád, že je to za námi.“
Hned za něj se v druhé jízdě zařadil Václav Chaloupka. „Zatím se sžívám s lodí, na které jezdím teprve týden, takže je to takové oťukávání. Přestože v některých situacích vím, jak se zachová, v některých místech mě to ještě občas překvapí. Vrchní část první jízdy byla dobrá, dole to bylo naopak slabší. V druhé jízdě se mi to obrátilo – pomaleji jsem ji rozjel, ale dole se zlepšil,“ uzavřel Chaloupka.
Kanoistka Fišerová slaví stříbro ve Světovém poháru
Poslední závodní den na Světovém poháru v Markkleebergu přinesl české výpravě medailovou radost. Kanoistce TerezeFišerové se podařilo navázat na bronzový úspěch z minulého týdne v Troji a v druhém podniku Světového poháru si dojela pro stříbro. Ostatní čeští závodníci se do finále neprobojovali. Martina Satková skončila v semifinále na nepopulární 11. pozici, VojtěchHeger bral 13. příčku a VáclavaChaloupku o elitní desítku připravila padesátivteřinová penalizace. Závod žen ovládla domácí AndreaHerzogová, mezi muži kraloval Francouz DenisGargaudChanut.
Kanoistka Tereza Fišerová postoupila mezi elitní desítku čistou jízdou v čtvrtém nejrychlejším čase. Do finále nastupovala jako sedmá v pořadí, hned za domácí závodníci Andreou Herzogovou, která předvedla famózní jízdu v čase 103.91. Fišerová na ni v průběhu jízdy ztrácela lehce nad vteřinu, na brance 21 však zaznamenala trestnou dvousekundovou penalizaci a se ztrátou +4.35 jí patřilo průběžné druhé místo. Stříbrná příčka jí zůstala i po dojetí tří závodnic, včetně fenomenální Jessicy Foxové. Ta však těsně před cílem udělala velkou chybu a skončila čtvrtá. Bronz získala Rakušanka Nadine Weratschnigová.
„Jízda byla dobrá s malinkými chybičkami – přece jen jsem tu natrénovala hodinu a půl a nečekala jsem nějaký větší úspěch. Ale zároveň jsem věděla, že je trať těžká a že mi to vyhovuje,“ popsala Fišerová. „Vzestupnou tendenci směrem k olympiádě si moc nechci připouštět. Samozřejmě budu doufat, že to bude pokračovat, ale budu spokojená, i když v Tokiu podám takové výkony, jako doposud,“ dodala stříbrná česká reprezentantka.
Martina Satková a Eva Říhová se do desetičlenného finále neprobojovaly, ale i přesto zajely solidní jízdy a vešly se do elitní patnáctky. „Jedenácté místo je vždycky smolné, ale zároveň jsem se oproti Světovému poháru v Troji výrazně posunula a těší mě, že od holek tak daleko nejsem,“ zhodnotila Satková, kterou na 11. příčku odsunul šťouch na 21. bráně. „Přišlo to asi z únavy a špatného nájezdu. Ta jízda sama o sobě nebyla ideální, ale na druhou stranu nejlepší, kterou jsem tady předvedla. Nyní se budu soustředit na mistrovství světa do 23 let a pak zkusím zapracovat na lepších výsledcích do druhé půlky sezony,“ dodala Satková.
Čtyři pozice za ní skončila Eva Říhová. „Byl to velký závod po delší době, místní trať mám ráda a moc jsem se na to těšila. Jízda byla skvělá, i těžší kombinace jsem zajela dobře, ale bohužel jsem udělala jednu chybu ve vracáku, což mě stálo lepší umístění,“ zhodnotila Říhová, kterou nyní stejně jako Satkovou, Chaloupku či Hegera čeká příprava na mistrovství světa do 23 let ve slovinském Tacenu.
Do finále singlířů se žádná z českých lodí neprobojovala. Tomáš Rak a Václav Chaloupka nastupovali do semifinále mezi prvními a jejich jízdy se vyvíjely velmi dobře. O lepší umístění – v případě Chaloupky dokonce o postup – je připravila 50vteřinová penalizace na 22. bráně. „Ty brány šly nepříjemně přes váleček, který se posouvá, otevírá se a zavírá, zvedá se tam vlna. My jsme to proměřovali včera a shodli si, že jde o Světový pohár, kde těch 12. a 13. míst už bylo dost, a je potřeba to projet co nejrychleji. Zvolili jsme variantu jet po špici dolů, která vycházela o necelé dvě vteřiny rychleji. Zkusili jsme to, ale tím, že jsme jeli oba na začátku, jsme neměli šanci to okoukat,“ popsal Rak.
„Na riskantním typu průjezdu jsme se domluvili, protože se tam dalo hodně vteřin vydělat,“ doplnil Chaloupka. „Chybělo mi pár centimetrů, možná ještě míň než minulý týden v Troji. Když jsem jízdu dojel a viděl na tabuli padesátku, byl jsem si jistý, že jsem to projel. Ale z jednoho pohledu kamery, který jsem poté viděl, mi přišlo, že jsem tam opravdu nebyl. Rozhodnutí rozhodčích respektuju. Dneska jsem se do závodění zase více dostal, měl jsem z jízdy radost, odsýpalo to. Forma stoupá k mistrovství světa do 23 let, což mě těší. Musím ještě ustálit jízdy, aby byly čisté a abych nedával šanci rozhodčím, a věřím, že to bude dobré,“ dodal Chaloupka.
Čistou jízdu předvedl pouze Vojtěch Heger, ale ani vyvarování se trestným vteřinám jej do finále nedostalo. „Jízda odsýpala tak, jak jsme si řekli s trenérem, vyvíjela se dobře. Před koncem jsem si to začal hlídat, protože spodní pasáž byla dost náročná. Na popud kluků, kteří měli na 22. brance padesátku, jsem se rozhodl pro ‚erku‘, ale začal jsem ji točit moc brzy a to mě stálo postup,“ okomentoval Heger.
Napínavé finále singlířů nakonec ovládl Francouz Denis Gargaud Chanut, o dvě vteřiny za ním skončil domácí Sideris Tasiadis a třetí příčku i s šesti trestnými vteřinami uhájil Slovinec Benjamin Savšek.
Stříbrný Přindiš, bronzová Hilgertová. Češi v extrémním slalomu opět bodovali
Druhou zastávku Světového poháru v Markkleebergu ukončil medailový souboj v extrémním slalomu. Český tým v této nové olympijské disciplíně pro Hry v Paříži opět ukázal svou sílu – obhájce vítězství z Troji a úřadující mistr Evropy Vít Přindiš si tentokrát dojel pro stříbro, Amálie Hilgertová přidala bronz.
Nedělní odpolední program v německém Markkleebergu se nesl ve znamení závodů v extrémním slalomu. Do vyřazovacích rozjížděk nastoupilo osm českých lodí, do finále se nakonec probojoval Vít Přindiš a AmálieHilgertová. „Pořád tenhle závod beru spíš jako zábavu. Myslím, že jsem pokaždé dobře ustála to, že jsem startovala z levé části rampy, což nebylo nejšťastnější, ale vždy jsem to vybojovala dobře. Až ve finále se mi to úplně nepovedlo a netroufala jsem si drát se dopředu hned. Počkala jsem si a když jsem věděla, že není na co čekat, tak jsem v cílové rovince zabrala, a nakonec Britku předjela,“ zhodnotila Hilgertová, která na stupních vítězů doplnila stříbrnou Němku Caroline Trompeterovou a Rusku Ksenii Krylovou.
Také Přindiš dokázal v nabité konkurenci projít až do finále, všechny dosavadní jízdy vyhrál. „Jelo se mi dobře, celý den jsem si užil. Ve finále mě ale hned v první protivodě trefil do hlavy Joe Clark, čímž se i diskvalifikoval. Nemít helmu, co mám, asi by to bolelo o dost víc – popravdě jsem to moc nepochopil, tyto incidenty by se neměly stávat,“ popsal Přindiš střet s britským závodníkem. „Ale oklepal jsem se z toho, a dokonce měl šanci i na vítězství, protože Pepe (Goncalves) udělal ke konci dost velkou chybu. Pak mě pro změnu atakoval třetí Němec Stefan Hengst, tak z toho bylo nakonec druhé místo a Pepe zůstal první,“ usmíval se bronzový Přindiš po slavnostním ceremoniálu.
Online výsledky najdete na siwidata.com. Livestreamy z prostředí vodního slalomu můžete sledovat na YouTube, fotografie najdete na Zoneramě. Český vodní slalom a sjezd můžete sledovat také na sociálních sítích – na Facebooku nebo Instagramu. Nově si z prostředí českého vodního slalomu a sjezdu můžete poslechnout také podcasty.