Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
Česká výprava rychlostních kanoistů na mistrovství Evropy v Poznani získala tři medaile
8. 6. 2021
Barbora Žehanová
Kajakář Jakub Zavřel vybojoval na mistrovství Evropy v Poznani bronz, v cíli hluboce vydechoval. „Plíce ještě musejí přijet,“ říkal a zářil spokojeností. Na pětistovce na mistrovství Evropy v Poznani vybojoval bronz.
Na evropském šampionátu tak na této trati přidal druhou medaili ke zlatu z roku 2017. Letos na ní slavil vítězství i na Světovém poháru v Barnaulu. Kanoistka Jana Zetek byla na pětistovce pátá. Čtyřkajak mužů si na ní zajistil přímý postup do finále, jeho členové Jakub Špicar a DanielHavel budou na této distanci usilovat o medaile i na deblkajaku.
Před finálovou jízdou na pětistovce čekaly Jakuba Zavřela dvě rozjížďky na dvoustovce. Na singlu i na deblkajaku s Lukášem Neprašem měl jistotu semifinále, a tak se do cíle nehnal. O to víc zabral v odpoledním boji o medaile.
„Byl to těžký závod. Nepovedla se mi první půlka, tam jsem jel trochu zadrženě. Ale naštěstí jsem měl sílu do druhé poloviny a tam jsem to dohnal, takže závod má medailový konec. Jsem spokojený, medaile se vždycky počítá,“ řekl Zavřel, který má na pětistovce i titul mistra Evropy z roku 2019 v kategorii do 23 let.
Jel vedle vítězného Maďara Bálinta Kopasze, od kterého jej dělilo 1,56 sekundy. Na druhého Portugalce Joaoa Ribeira mu ale scházelo jen 25 setin, dotírajícího Rusa Viktora Gavrilenka za sebou udržel o sekundu.
„Od zlata jsem byl daleko, Maďar je mistr světa na kilometru, je trochu jinde. Ale od stříbra byl kousíček. Portugalec, který byl druhý, měl lepší dráhu. Byl schovaný pod tribunou a foukalo z boku. Předjel mě až v konci, kde ho kryla tribuna, to asi udělalo ten rozdíl,“ líčil Zavřel.
Poslední dva roky se zaměřoval hlavně na dvoustovku, na níž usiloval o olympijské místo. „Což se mi nepovedlo. Takže jsem se zase vrátil k pětistovce. Mám ji v krvi, je to pro mě přirozená trať. Je pro mě super, že mám na to na ní pořád závodit se světovou špičkou,“ dodal.
K pátému místu pomohla i snídaně
Kanoistka Jana Zetek byla ve finále neolympijské pětistovky pátá. „Jsem velice spokojená. Je to ode mě super výsledek. Sama jsem si říkala, že kdybych dojela na šestém místě, bylo by to nad očekávání,“ řekla. „Už na Světovém poháru v Szegedu, kde jsem si zajela osobák, jsem věděla, že jsem na dobré cestě. A tady jsem se cítila připravená.“
Finále se jelo rovnou, a tak jí v přípravě prospěla i dopolední rozjížďka na dvoustovce. „A také to, že jsem tady všechno vzala lehčeji. Dala jsem si k snídani třeba i trochu vajíček, ne jen kaši. Nebyla jsem tolik svázaná. Od startu to bylo dobré. Měla jsem dráhu vedle Polky, což mi hodně pomohlo. Vyjela rychle a já chytla vlnu a ta mě krásně táhla asi 250 metrů. Věděla jsem, že mám na to pak jet dlouhý, silový záběr. Jelo se mi dobře.“
Čtyřkajak mužů na olympijské pětistovce ve složení Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel vybojoval hned ráno v rozjížďce třetí místo za Němci a Slováky a tím přímý postup do sobotního finále, které pojedou zhruba hodinu po finálové jízdě kanoisty Martina Fuksy na kilometru.
„Nejdřív jsme každý jinak ulili start, takže první záběr jsme netrefili všichni stejně. Pak jsme se postupně dostali do tempa, ve kterém jsme silní a jelo se nám v něm dobře. V závěru jsme začali ujíždět z pole. Byla to slušná jízda, měli jsme z ní dobrý pocit,“ řekl Vilém Kukačka.
Špicar s Havlem pak navečer postoupili do finále neolympijské pětistovky na deblkajaku. „Šli jsme do semifinále sebevědomě a po včerejší rozjížďce, kde nám to o kousek nevyšlo s Němci, jsme si věřili i na postup z prvního místa. Takže s touhle jízdou spokojenost,“ říkal Daniel Havel. Háček Jakub Špicar dodával: „Byla to kontrolovaná jízda, akorát mě to stálo víc úsilí než v rozjížďce, kde to tak naopak měl Dan.“
Myšlenky na deblkajak odložili do sobotního finále na čtyřkajaku. „V obou disciplínách bychom rádi zabojovali o medaile. Myslím, že v postupových závodech jsme ukázali, že na boje o medaile pomýšlíme oprávněně.“
Kanoista Fuksa porazil sám sebe a má v Poznani evropské zlato z kilometru
Ten moment si chtěl pořádně vychutnat. Kanoista Martin Fuksa vyhrál potřetí v kariéře závod mistrovství Evropy na olympijském kilometru, celkem přidal v Poznani devátý evropský titul.
„V cíli jsem se cítil úplně skvěle. Měl jsem radost. Ale spíš mi spadl kámen ze srdce, že můžu být ještě hodně rychlý. Doufám, že to takhle budu dokazovat ještě pár let,“ řekl osmadvacetiletý Fuksa. Posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel dojela pátá v dosahu medailových pozic.
Těšil se na televizní rozhovor s medailí na krku, jenže ceremoniál se opozdil. Po něm ale se zlatem pózoval fotografům i kameramanovi. „Byl jsem před závodem hodně nervózní. Jakože fakt hodně, protože jsem chtěl hrozně získat medaili a nejlíp tu nejcennější. Když mi Conrad na startu hodně ujel, snažil jsem se držet svoje tempo, fakt se soustředit na sebe,“ řekl Fuksa.
V průběhu závodu dotahoval Němce Conrada Scheibnera, který před ním vyhrál závod Světového poháru v Szegedu. V cíli ho ale předstihl o 1,5 sekundy. Třetí dojel Rus Kirill Šamšurin. „Říkal jsem si, že mi Němec fakt ujel už hrozně moc. Že musím naladit toho starého Martina, který byl v hlavě fakt v pohodě, jel čistě na sebe. Cítil jsem, že Němec trochu tuhne, přiblížil jsem se mu. A pak jsem dal ten svůj finiš a tomu nestačil naštěstí nikdo. Super pocit,“ dodal Fuksa.
Závod na kilometru na mistrovství Evropy pro něj byl posledním mezinárodním testem před olympijskými hrami v Tokiu na této trati. „Ale nejsem teď schopný říct, co mi tohle vítězství dává. Hlavně jsem rád, že jsem tak trošku porazil sám sebe. Dokázal jsem si, že umím vyhrávat závody, i takhle důležité, v plné konkurenci. Tohle je pro mě asi nejdůležitější.“
V neděli ho čekala ještě pětistovka, na které má zatím šest evropských titulů. „Budu se zase soustředit sám na sebe, snažit se podat co nejlepší výkon a uvidíme, jak to dopadne.“
Čtyřkajak pohání mladická dravost
Čtyřkajak Jakub Špicar, Daniel Havel, Vilém Kukačka a Jan Vorel byl stejně jako na Světovém poháru v Szegedu pátý v dosahu medailí. Závod vyhráli Němci. Od stříbrných Slováků a bronzových Rusů dělily českou posádku necelé čtyři desetiny sekundy. „S jízdou jsme byli spokojení. Ale mrzí nás, že to je už druhý závod v letošní sezoně, kdy je to kousíček od medaile. Doufáme, že se to jednou zlomí a budeme na té správné straně s medailí na krku,“ řekl nejzkušenější člen posádky, dvojnásobný olympijský medailista Daniel Havel.
Start se posádce povedl. „Je znát, že každou jízdou se posouváme, každý trénink se cítíme lépe. Tady jsme se cítili velmi dobře, jak v rozjížďce, tak i ve finále. Na psychiku bylo náročné, že se opakoval start. Trochu jsme čekali, že budeme napomenutí. Cítili jsme, že jsme blok taky trefili. Ale napomenutí jsme nebyli a do druhého startu jsme šli úplně stejně a vyšlo nám to. I v tomhle se zlepšujeme, máme zase takovou dravost. Mladí kluci – Vilda s Honzou – do posádky vnesli takovou tu mladickou drzost a dovolíme si i tohle,“ dodal Havel.
Kanoistka Jana Zetek postoupila ze třetího místa v semifinále do finále na olympijské dvoustovce. „Jelo se mi dobře. Při startu jsem lehce lízla blok, ale i tak se poměrně povedl. S první stovkou jsem hodně spokojená, ta se vydařila. Pak mi přišly několikrát vlny zprava, asi se odrazily od betonového břehu, tak jsem trochu zastavila a snažila jsem se bojovat dál a stačilo to na třetí místo a finále. Jsem ráda. Ve finále se budu soustředit na výkon. Abych věděla, že jsem do toho dala úplně všechno a sedlo mi to i po technické stránce.“
Kanoista Fuksa získal desátou medaili z mistrovství Evropy, věnoval ji strýčkovi
Kanoista Martin Fuksa potřetí v kariéře získal na mistrovství Evropy dvě zlaté medaile. Stejně jako v letech 2013 a 2018 i letos v polské Poznani vyhrál olympijský kilometr a také oblíbenou pětistovku. Z té má již sedm evropských titulů, celkově získal na kontinentálním šampionátu deset zlatých medailí.
„Je samozřejmě super získat desátý titul mistra Evropy, poslechnout si hymnu na stupních vítězů je úplně skvělé, ale pořád myslím do budoucna. Užiju si tenhle den a pak se zase zaměříme na trénink a na olympijské hry,“ řekl Fuksa.
Česká výprava tak s bronzem kajakáře JakubaZavřela na pětistovce získala tři medaile. Deblkajak Jakub Špicar, Daniel Havel byl v neděli na pětistovce čtvrtý, kanoistka Jana Zetek na olympijské dvoustovce sedmá.
Budíček měl před šestou hodinou ranní, u snídaně se sháněl po medu do kaše. Na oblíbené pětistovce startoval kanoista Martin Fuksa na mistrovství Evropy v Poznani už v 9:06. „Myslím, že jsem finále nikdy takhle brzy nejel, takže to byla trošku změna. Ale jsem zvyklý brzy trénovat, takže jsem se skvěle rozjel a závod byl potom taky výborný. Nefoukal tolik vítr, takže paráda. Jelo se mi dobře,“ líčil Fuksa.
V průběhu závodu se musel dotahovat na Moldavce Sergeje Tarnovského, který se vrátil po dopingovém trestu. Porazil ho o sekundu. Třetí byl Němec Conrad Scheibner. „Věděl jsem, že minimálně Moldavec vystřelí. Snažil jsem se mu stačit, abych byl v těsném kontaktu. Měl jsem sílu finišovat. Viděl jsem, že jdu přes něj, což mi zase hodně pomohlo. A věděl jsem, že si jedu pro svůj desátý titul mistra Evropy.“
Emoce prožívá vnitřně, ale tahle medaile pro něj má speciální význam. „Byla i pro mého strejdu, který teď bojuje s těžkou nemocí. Tím bych mu ji chtěl poslat.“
V následujících týdnech se bude připravovat převážně doma v Nymburce. „Tam jsme doma, máme tam super zázemí a vyhovuje mi to.“ Do Račic vyrazí kvůli tréninku v trati. V červenci pak odletí i s mladším bratrem Petrem a rodinným týmem za závěrečnou přípravou a aklimatizací do japonského Kóči. S povzbuzením z úspěšného mistrovství Evropy.
„Hlavně vítězství v sobotním závodě na kilometru mi hodně pomohlo a dalo mi velkou sebedůvěru. Každá medaile je motor do přípravy, tréninku. Zvlášť když je zlatá, tak je to perfektní. Já doufám, že jsem ostatním nahnal trošku strach, dostal jsem se jim do hlavy a celou přípravu budou myslet na to, co asi dělám a jak budu silný. Budu trénovat a makat jako vždycky, regenerovat a myslet na to, aby každý den byl odmáknutý na sto procent, abych pak mohl odjet do Japonska s čistou hlavou a vědět, že mám natrénováno.“
Deblkajak dojel čtvrtý, kanoistka Zetek sedmá
Necelý pět desetin sekundy dělilo od medaile Jakuba Špicara a Daniela Havla, kteří na deblkajaku na neolympijské pětistovce dojeli čtvrtí. Oba jsou zároveň členy čtyřkajaku, který v sobotu byl pátý, také blízko medailovým pozicím. „Jsme zklamaní spíš z toho, že to zase bylo o kousek. Jízda to byla dobrá na to, že už jsme pociťovali dost únavu po předchozích závodech. S průběhem jízdy jsme spokojení, asi bychom nic neudělali jinak,“ řekl Daniel Havel.
Kanoistka Jana Zetek byla ve finále na olympijské dvoustovce sedmá. „To je překvapení, super. Jezdí se mi tady opravdu dobře,“ uvedla Zetek, kterou čekal ještě závod na 5000 metrů.
Anežka Paloudová dojela druhá ve finále B na olympijské pětistovce. Jakub Zavřel byl devátý ve finále B na dvoustovce.
„Nejvíc musíme pochválit Martina Fuksu. Získat dva tituly na mistrovství Evropy, to se nestává každý den. Hlavně vítězství v olympijské disciplíně má před olympijskými hrami svou váhu a je to velké povzbuzení,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Kajakář Jakub Zavřel je na pětistovce mistrem Evropy z roku 2017 a teď navázal na svou výkonnost velmi rychle poté, co se delší dobu připravoval na olympijskou dokvalifikaci na dvoustovce. Podstatné je také, že čtyřkajak je v kontaktu s ostatními dobrými posádkami. Ukázali to i kluci na deblu na pětistovce. Z pohledu budoucích olympijských kajakářských disciplín, kdy se kromě singlu bude jezdit na pětistovce, je důležité, že máme víc špičkových závodníků. Celkově můžeme šampionát hodnotit pozitivně. A mladí závodníci tu posbírali další cenné zkušenosti,“ dodal šéftrenér.