Brtnička, jak ji familiérně nazýváme, je říčkou tekoucí nedaleko od Jihlavy. Je sjízdná jen ve velmi omezeně, ale její splutí stojí za to. Je třeba čekat na příležitost připraven a jednat neodkladně. Povodí má krátké, tím je i zásoba vody velmi omezená.
Brtnice
Brtnice – ][ s na Střížov (ústí do Jihlavy)…………………………………9,5 km (11,5) ZWC – WW II
Strážovský rybník – Špitálský potok (ř. km 19,3 – 9,9)………………..9,4 km ZW C
Špitálský potok – Doubkov (ř. km 4,6)…………………………………….5,3 km WW II
Doubkov – ústí do Jihlavy…………………………………………………….4,6 km ZW C
Vodočet: Brtnice.
Minimum: 4 – 5 m³/s, sjízdné při vydatných deštích nebo při náhlém jarním tání. 1. SPA je v Brtnici 100 cm.
Brtnice pramení u Předína, což je obec nedaleko Želetavy. Sjízdná je od Kněžic, ale z vodáckého hlediska je to naprostá nuda. Když tu nejsou vrbičky nebo regulace, tak jste na rybníku. Zajímavé je splutí až pod Brtnicí.
Nejvhodnější přístup k vodě pro nástup je v Brtnici za mostem přes řeku vlevo při výjezdu na Bransouze, kde je i možnost parkování. Pod Brtnicí se řeka prokousává bývalou koželužnou (snad i současnou) a poté teče otevřenou krajinou. Když se protáhneme porostem podél nově zbudovaného poldru, řeka se stočí vlevo a máme před sebou první peřejku, která předurčuje budoucí charakter řeky. Následně se ještě zklidní, má malý spád širokým údolím a meandruje v loukách, klikatí se mezi stromy. V těchto místech může být pastí lávka nebo porost nízko spadající až k vodě. Hodně zákrut a úzké koryto tu nahrává krátkým, ovladatelným lodím.
Tento charakter řeky se mění za soutokem se Špitálským potokem. Řeka vstupuje do zalesněného údolí, které se sevře a při zvýšeném spádu se proplétá mezi velkými balvany v četných přírodních kaskádách. Všechny jsou přehledné a při nájezdu je čas volit průjezd nebo si zastavit. Přesto to vyžaduje určitou vodáckou dovednost a techniku.
Horský charakter má řeka až k bývalému válcovému mlýnu v Doubkově. Celý nejlepší úsek končí právě za mlýnem, kam se poměrně rychle dostaneme po více než 5 km. Po dalších asi 1,5 km se meandrující řekou dostáváme k silničnímu mostu na Střížov. Tady je možné ukončit plavbu. Odtud je už Brtnička uklidněná a kroutí se otevřeným údolím podél zříceniny hradu Rokštejn až pod Přímělkov k soutoku s řekou Jihlavou. V místě, kde je už zřícenina Rokštejnu vidět, je ještě jeden přehledný jez. Sjízdný je podle stavu vody, většinou vpravo vedle náhonu. Následuje několik pastí – nízkých lávek místních chatařů, ale vždycky je dost času najít řešení.
Celý nejlepší úsek je v opuštěném údolí, bez civilizace. Míjíme jen Doubkov, který však není trvale obydlen. Sjetí není nijak náročné, ale vyžaduje už určité zkušenosti s řízením lodi.
Obtížnost se mění s množstvím vody, ale nepřekonává WW II, přesto má obrovské kouzlo. Při vysokém stavu mohou potíže dělat padlé stromy, které se v zalesněném údolí občas objevují. Podél vody vede pouze turistická cesta.
Vodočet je na horním okraji obce, na levém břehu. Celé splutí je na 1,5 až 2 hodiny. Dostupnost je nejlepší autem. Pro objezd doporučuju silnici č.403 na Bransouze, ze které odbočte na Panskou Lhotu. Při jízdě k soutoku pak jet dál na Přímělkov k mostu na řece Jihlavě, přejet a po pravém břehu asi 1 km po proudu zajet k soutoku. Další možností je pokračovat plavbou po Jihlavě a zvolit si pak ukončení podle libosti.
V okolí je několik „historických lákadel“. V Brtnici je silně zanedbaný renesanční zámek, který vznikl přestavbou hradu ze 13. století. Známější je pak zřícenina hradu Rokštejna, pocházejícího z 80. let 13. století, který leží na skalnatém návrší nad údolím říčky. Podle archeologického průzkumu se jednalo o tzv. dvojhrad, jedinečnou středověkou stavbu u nás. Vzhledem k nedostupnosti a opuštěnosti je údolí Brtnice vyhledávaným místem turistických výletů, a to jak pěších, tak i na kole. Cyklisté mohou navázat na nově vzniklou cyklostezku z Jihlavy, vedoucí sem podél řeky, a projet údolí proti proudu.
Pokud jste zaznamenali na toku nějaké změny, neváhejte a napište nám je do komentářů.
Tento průvodce vyšel v 4. čísle Hydra 2010.
Podívejte se na mapu řeky Brtnice:
foto: Tom Gryc