Trenér vrcholových vodních slalomářů ve sportovním centru Victoria VSC MŠMT a reprezentační trenér ČR. Sám Jan se v minulosti stal dvakrát mistrem ČR a 7 let byl členem juniorské a U23 reprezentace. Je stále aktivním, byť nezávodícím sportovcem. Dále působí jako odborný asistent na oddělení vodních sportů Katedry sportů v přírodě na FTVS UK. Je autorem řady vědeckých článků a knihy Za úspěchem ve vlnách.
I jednoduchý plán je lepší než geniální nesoustavnost. Tímto tvrzením bych zahájil tento článek, protože dokonale vystihuje jeho podstatu. Zaměřuji se v něm na zásady, které stojí u tvorby dobrého tréninkového plánu a které skutečně vedou k dlouhodobému růstu trénovanosti a výkonnosti.
S postupně převládajícím sychravým počasím se nám po vodě začne stýskat čím dál méně. V takové chvíli je vhodné zamyslet se, co lze do příští sezóny zlepšit. Na čem zapracovat tak, abychom loď na jaře vytáhli a téměř hned se cítili dobře? Odpovědí snad pro všechny amatérské pádlery je kondice. V tomto díle si povíme něco málo o účinné zimní přípravě.
Výživa má ve sportovní přípravě nesporný význam. Správně (racionálně) pojatá výživa pomáhá sportovci k rychlejší obnově sil po náročném fyzickém výkonu, zlepšení tělesné stavby (nárůst svalové hmoty) i tělesného složení (snížení procenta tělesného tuku). Prostřednictvím stravy lze také významně zvýšit sportovní výkon. V hektické době, kdy nemáme vždy přístup ke kvalitním potravinám a živinám, které by sportující organismus potřeboval, je naštěstí možné sáhnout po suplementech.
Svazuje vás na startu nervozita? Nejste schopní se výkonem při závodě přiblížit tomu, co běžně dokážete předvést v tréninku? Anebo máte pocit, že jste fyzicky na vrcholu a váš výkon lze posunout už jen z hlediska rozvoje psychiky? V každém případě vám může pomoci psychologická příprava.
Regenerace je ve sportovním prostředí často skloňovaným tématem. Většina sportovců i hobíků si pod ní představí různé sauny, masáže, vířivky, kryosauny… To vše jsou ovšem pouhé regenerační procedury, které sice neurazí, ale zároveň samy o sobě ani nespasí – skutečná podstata regenerace tkví úplně jinde, a my si teď řekneme kde.
V případě, že se chcete zúčastnit pádlovacích soutěží skvěle připravení, neobejdete se bez stimulace speciální vytrvalosti. Speciální vytrvalost vás totiž v případě dobré dostatečné výchozí obecné kondice hodí na úplně jiný výkonnostní level. Nic ale není zadarmo a vykoupením za zlepšení bude bolest protrpěná v tréninku.
V minulých dílech jsme se věnovali rozvoji silových schopností. Síla je nejvýznamnější kondiční schopností pro výkon v kanoistice, nicméně obejít se nelze ani bez schopností vytrvalostních. Proto se v tomto i následujícím dílu budeme věnovat rozvoji vytrvalosti.
Jak jsme slíbili v prvním díle seriálu o kondičním tréninku, dnes se budeme věnovat rozvoji speciální síly. Speciální síla je rozvíjena vždy při sportovně-specifickém pohybu, v našem případě při pádlování. Pokud vám stále tak trochu chybí síla do záběru, níže je návod, jak to napravit.
Projekt Women in Canoe Sport cílí na podporu žen a dívek v kanoistice, zejména ve vodním slalomu. Snaha je podpořena grantem Evropské unie.
Pokud vás už unavuje se na vodě jen tak „plácat“ a rádi byste se někam posunuli nebo dokonce uvažujete o účasti v závodech, pak je tu právě pro vás nový seriál článků o rozvoji kondice. V nich vám postupně představíme problematiku rozvoje kondičních schopností, resp. silového, vytrvalostního a rychlostního tréninku.