Petr byl na vodě poprvé na Lužnici ještě než se narodil. Tak brzy ho rodiče k vodě vedli. Nejspíš se to vyplatilo, protože se ho voda drží dodnes. Začínal v dětském oddílu, kde s kamarády závodil na pramicích ve vodáckém víceboji, postupem času se našel v kajaku a na divoké vodě.
Po suchém létě 2015 vstala na Ministerstvu zemědělství z mrtvých (kam ji společně uložily MZe a MŽP v roce 2011) idea vybudovat v budoucnu přímo na území Krkonošského národního parku dvě vodní nádrže – Vilémov na Jizeře a Latu na Malé Úpě. Správa KRNAP, krkonošské obce a zajisté i vodáci jsou jednoznačně proti. Podrobnosti čtěte v textech Jiřího Bašty a Vlastimila Pilouse v lednovém vydání časopisu Krkonoše – Jizerské hory.
Kajakář Vávra Hradilek už delší dobu podporuje (i veřejně) svoji neteř Boženku v boji se zákeřnou chorobou s názvem spinální svalová atrofie. Nyní se rozhodl, v rámci shánění peněz na její léčbu, vydražit svoji zlatou trofej ze závodu v Troji v roce 2009. Více informací o dražbě, která trvá do 25.1., hledejte na blesk.cz.
Jednou za čas se ve francouzském Lyonu zvedne voda a je možné jezdit na tzv. Havajaské vlně. Letošní premiéru si vlna zažila hned z kraje roku a nechyběli na ní lokální kajakáři v čele s členem adidas sickline teamu Mattem Dumoulinem. Záběry z dronu dělají video velmi působivým. Troufli byste si na takovou vlnu?
Káča Barešová a Borůvka se při svém putování po USA zastavily také v městečnu Bend v Oregonu, kde teče krásné řeka Deschutes. Téměř týden strávily ve společnosti mstních pádlerů a ježděním na řece obtížnosti až WW V. A dokonce se urodila i nějaká ta krysa.
Mnoho let byla anketa kanoista roku spojena s Olomoucí a koncem sezony. Letos se slavností vyhlášení uskutečnilo v Praze na prahu sezony nadcházející. Tak jako tak, i letos byli vyhlášení nejlepší vodáci za uplynulý rok. Nejprestižnější kategorii jednotlivců ovládl pro rok 2015 Jiří Prskavec, druhé místo obsadil Martin Fuksa a třetí příčku získala slalomářka Kateřina Kudějová. Podrobnou reportáž z celého večera a výsledky dalších kategorií naleznete na kanoe.cz a reportáž se objevila i na idnes.cz.
Pokus o zdolání kaňonu řeky Tsangpo byl poprvé uskutečněn v roce 1998. Expedice ovšem skončial tragicky, protože se utopil jeden z jejích členů. V roce 2002 se na řeku vydala expedice složená z nejzvučnějších jmen tehdejší kajakářské scény, vedl ji Scott Lindgren, a sjezd kaňonu úspěšně zvládla. Kaňon řeky Tsangpo, která si tu razí cestu napříč masivem Himálaje bývá označován jako to nejtěžší co lze na světě sjet a někdy se o této řece mluví jako o Mt. Everestu pro vodáky. Film z expedice, který nabízíme ke shlédnutí, byl zařazen mezi 20 nejlepších dobrodružných filmů všech dob.
Když Kača Hošková předala štafetu Zdeňkovi Grossmannovi, bylo nám v redakci jasné, že tentokrát to nebudeme mít tak lehké. Nebude stačit napsat zprávu skrz Facebook a vše domluvit, ale bude třeba zapátrat, aby bylo možné rozhovor se Zdeňkem Grossmannem udělat. I když to chvíli trvalo, povedlo se a výsledek za to čekání určitě stojí.
Že někdo jsel největší vodopád Evropy, kterým je Rýnský vodopád u obce Neuhausen am Rheinfall, už v dnešní době nikoho nepřekvapí. Sjezdy sice nejsou běžné, ale také nejsou neobvyklé. Ron Fisher už jel Rýnský vodopád i v noci. Teď se ale objevila novinka. Sjezd vodopádu na deblkajaku. Zkusí to někdo třeba na packraftu? Co myslíte?
Od ledna 2016 platí nový návštěvní řád v Krkonošském národním parku a je velmi přívětivý k vodákům. Mimo jiného se v něm objevují možnosti splouvání několika nových toků a prolomily se zákazy na úsecích, které doposud bylo možné splouvat, ale s výjimkami. Nejzajímavější je určitě možnost sjíždět celý úsek Labe pod přehradou Labská až do Vrchlabí, tedy včetně tzv. Studeného kolena a Labské soutěsky. Doufejme, že se budou jednání s KRNAPem ubírat podobným směrem i v následujících letech a podaří se zpřístupnit i další vodácky zajímavé terény. Podrobnější informace o novinkách v návštěvním řádu čtěte na raft.cz a idnes.cz.