Petr byl na vodě poprvé na Lužnici ještě než se narodil. Tak brzy ho rodiče k vodě vedli. Nejspíš se to vyplatilo, protože se ho voda drží dodnes. Začínal v dětském oddílu, kde s kamarády závodil na pramicích ve vodáckém víceboji, postupem času se našel v kajaku a na divoké vodě.
V minulém týdnu otřásla vodáckým světem zpráva, že by se dle nové vyhlášky mělo žádat o povolení splutí jezu přímo u jeho majitele. Kdo by toto nařízení nedodržel mohl by za splutí být i pokutován. Pouze díky rychlé reakci Petra Ptáčka a vodáckých svazů se podařilo tomuto nařízení učinit přítrž a prosadit novelu, která po schválení vše vrátí do starých kolejí. Podrobně o situaci informuje raft.cz.
Saša Dluhoš byl dlouholetým členem vodáckého oddílu Slovan Litoměřice, několik let i jeho předsedou. Těžké nemoci podlehl 23.2. ve věku nedožitých 72 let. Byl to výborný kamarád a singlíř, vzpomínáme. Vodáci z Litoměřic a okolí. P.S. – Byl to m.j. kamarád Pepy Urbana. Ten si do svého filmu „Na vlastní nebezpečí“ vypůjčil jeho jméno.
Jaroslav Pollert mladší vedl projektování a modelování slalomového kanálu, který bude hostit slalomové závody na Olympijských hrách v Riu. Projekt byl tak úspěšný, že si za něj Jára převzal ocenění od Mezinárodního olympijského výboru – Sport a inovace. Reportáž o tom, jak stavba modelu probíhá a co vše je k tomu potřeba byla odvysílána v České televizi (začátek je v čase 83:45).
Letošní sezona začíná opravdu netradičně. Oblev a tání sice moc není, za to ale teče nejpopulárnější divokovdní terén u nás – vltavské Čertovy proudy, a postupně přidává. Aktuálně vypouští lipenská přehrada do koryta Vltavy 30 kubíků za vteřinu! Porostou Čerťáky ještě dál?
O novinku ve vodáckém světě se postarala trojice firem – Vodácká škola HG Sport, Jíchova KajakarskaSKOLA.cz a KajakTEAM.cz Roberta Kazíka. Pro české vodáky všech výkonnostních kategorií a zaměření připravily kompletní nabídku kurzů, výletů, akcí a expedic.
Úspěch mladého a nadějného českého vodáka a filmaře Vojty Lukeše už asi zaznamenal každý. A pokud ne, tak vězte, že Vojta v loňském roce vyhrál celosvětovou soutěž vodáckých videí Short Film Of the Year Awards. Vojtův úspěch se dostal i za hranice vodáckého světa. V nedávné době s ním navíc vyšel krátký rozhovor o tom, jak vítězný snímek vznikal, co Vojta plánuje do budoucna a jak naloží s vyhraným finančním obnosem.
V HYDRU 4/2015 jste zajisté všichni viděli článek od bratrů Havelkových a Honzy Choutky, který se jen hemžil norskými vodopády. Z tohoto zájezdu samozřejmě vzniklo i několik videí a teď je tu další. Honza a Michal Havelkovi vzali svoje záběry, předali je Vojtovi Lukešovi a ten vytvořil kársné video plné ladného boofování a létání s lodí. Doufáme, že se hoši budou podobně činit i v letošní sezoně.
Podle nové vyhlášky Ministerstva dopravy (MD) č. 46/2015, §2, odstavec 6 je nutné mít pro splutí jezů na nesledovaných vodních tocích souhlas majitele jezu. Pokud tento mít nebudete hrozí vám pokuta až 200 000 Kč. Myslíte si, že se jedná o předčasný apríl? Bohužel, je to realita. Podrobnosti o celé problematice zpracoval na serveru raft.cz Petr Ptáček, který se, nejen touto, legislativní problematikou ovlivňující vodáky dlouhodobě zabývá. Pokud se chcete zapojit do boje proti tomuto nařízení, připojte se například k následující facebookové stránce.
Původní plán na vypnutí vody na Lipně se změnil a místo, aby se voda zastavila v pondělí teče dál. Dnes v 7 hodin se navíc stavidla otevřela ještě víc a do koryta Vltavy začalo proudit 20 vteřinových kubíků, jak dokazuje online vodočet. Z malých čerťáků jsou tedy rázem ty plnohodnotné.
Video, které si prostě musíte pustit. Nádherná ukázka toho, jak je důležité, aby měl každý člen skupiny na vodu odpovídající vybavení a uměl ho použít. Nikdy totiž nevíte, kdy budete materiál a znalosti jeho použití potřebovat. Pokud se potom nacházíte v terénu jakým je kaňon řeky Claro v Chile, může se stát, že by podobná situace mohla velmi rychle dopadnout tragicky.