Petr byl na vodě poprvé na Lužnici ještě než se narodil. Tak brzy ho rodiče k vodě vedli. Nejspíš se to vyplatilo, protože se ho voda drží dodnes. Začínal v dětském oddílu, kde s kamarády závodil na pramicích ve vodáckém víceboji, postupem času se našel v kajaku a na divoké vodě.
K vyzkoušení mi přišla sada filtru Sawyer Micro Squeeze, lahve Sawyer S3 Foam Filter a také vodních vaků CNOC Vecto o objemu 2 l a 3 l. Tento set je v podstatě kompletním řešením filtrace vody na cestách, ať už se vydáte kamkoliv, ale pojďme se spíše podrobně podívat na jednotlivé komponenty. Jejich kombinace z textu postupně vyplyne.
Trpíte klaustrofobií? Pak byste se asi neměli dívat na tohle video, kde francouzská kajakářka Nouria Newman projíždí se dvěma kamarády dlouhý tunel plný peřejí. Trochu jiná liga než roura na Botiči Pokud byste si chtěli tunel taky splout, tak hledejte ve Francii.
Počasí letošního jara zatím dopřává přírodě vláhu a zdá se, že by letošní letní vodácká sezona mohla být opravdu povedená a vodu by mohly mít i řeky, které v posledních letech kvůli suchu vodáky spíše odradily. Pokud se na letní vodu chystáte, podívejte se do našeho speciálního vydání NA VODU! – letní vodácký průvodce, které je určeno právě pro začínající a méně zkušené vodáky.
Po loňské recenzi nafukovacího drop stitch kajaku Drift jsem byl velmi zvědavý na letošní recenzi, a tak trochu i srovnání, s modelem Tomahawk od výrobce Aqua Marina.
Už tradičně se jihočeská Vltava pod Vyšším Brodem s počátkem letních prázdnin potýká s nebývalým množstvím lidí, kteří si přijíždějí řeku splout. Pro Vltavu i okolí to znamená výraznou zátěž a po lidech zůstává v řece i okolo ní množství odpadu od kelímků až po oděvy, elektroniku a další. Podle místostarosty Vyššího Brodu Jana Straky by mohla být řešením říční policie nebo speciální služby pro čištění řeky, které by se daly financovat třeba zavedením poplatků za splutí. Podrobněji se tematikou zabýval Českobudějovický deník. foto: Deník / Jaroslav Sýbek
Před týdnem opustil tiskárnu třetí letošní Pádler a nyní bych v něm rád trochu zalistoval a zrekapituloval pro vás, čtenáře, co všechno v něm najdete. Doufám, že se nám opět podařilo nacpat do Pádlera spoustu praktických informací, kupu krásných fotek, inspirativní rozhovory a mnoho dalšího. No pojďme se podívat…
Když jsem loni v létě s partou vodáků nastupoval do lodi pod znojemskou přehradou, abych zahájil čtyřdenní plavbu po řece Dyji, netušil jsem, jaké příjemné chvíle pohody a klidu mě budou čekat. Při poznávání řeky Dyje nás provázel David Gros, vedoucí zdejšího vodáckého oddílu a šéf Vodáckého centra Znojmo, kde jsme si půjčili lodě a vybavení na vodu. Při smáčení pádla na prvních říčních kilometrech s historickými dominantami města Znojma za zády jsem začal Davidovi klást otázky…
Dávno jsou pryč časy, kdy vodáci jezdili na vodu v šusťácích, vlněných svetrech, polystyrenových vestách nebo dokonce oblecích a k ochraně před studenou vodou používali třeba igelitové pytlíky nebo šikovně nastříhané kusy plastového ubrusu. Dnes už tato doba přešla z kategorie retro do kategorie „pravěk“.
Historická videa jsou zajímavá snad vždycky. Podívejte se na pár záběrů ze závodů ve vodním slalomu z roku 1969. Závody se uskutečnily ve Velké Británii na řece Dee ve městě Llangollen.
Na letošním jarním výletě do Gruzie jsme s kamarády mimo informací od našeho průvodce používali také mobilní aplikaci WhiteWater.Guide, kterou vytvořili kajakáři Mike Krutyansky a Konstantin Kuznetcov. Divili jsme se, kolik řek je v aplikaci pro Gruzii zaneseno a že některé dokonce mají online vodočty. Taky jsme byli překvapeni kolik dalších zemí/regionů už aplikace obsahuje. Podle stejné aplikace prý v Gruzii s úspěchem jezdila i jiná česká skupina, která tam byla jen pár dnů před námi. Vývojáři aplikace se nyní rozhodli pro několik vylepšení, jež se ale neobejdou bez finančních prostředků. Založili proto kampaň, kde všechny zamýšlené úpravy popisují a žádají vodáky z celého světa o finanční podporu. Podívejte se na to a v případě zájmu vývoj aplikace podpořte. Já už jsem to udělal, protože přidání nových destinací, možnost ukládat si v aplikaci historii splutí nebo přídávat vlastní informace my přijdou jako opravdu zajímavé funkce a není to zdaleka všechno, co mají Mike a Konstantin v plánu.