Petr byl na vodě poprvé na Lužnici ještě než se narodil. Tak brzy ho rodiče k vodě vedli. Nejspíš se to vyplatilo, protože se ho voda drží dodnes. Začínal v dětském oddílu, kde s kamarády závodil na pramicích ve vodáckém víceboji, postupem času se našel v kajaku a na divoké vodě.
Jen před pár minutami se na facebookovém profilu Oddílu vodní turistiky Pečky objevila tato zpráva:
Smutná zpráva z Vavřince.
Bohužel musíme oznámit, že letošní vavřinecký potok se konat nebude. Překvapivou zprávu jsme se dozvěděli na základě jednání se správci a majiteli rybníku ve Vavřinci, kdy bohužel současná legislativa a o něco nižší stav vody v rybníce neumožňují vypouštět tolik vody, kolik je pro splutí potřeba. Tato smutná novina nás samotné mrzí, protože přípravy již byly v plném proudu a nemálo zdrojů jak lidských, tak finančních již bylo investováno, nicméně se tímto omlouváme všem, kteří se splutím počítali. Prosíme o sdílení této zprávy. Děkujeme.
Za OVT Pečky Tomáš Drška
Mnoho měsíců vířila českou politickou a vodáckou scénou debata o prolomení nulové tolerance alkoholu v krvi vodáků. Při včerejším hlasování (24. 9.) však poslanci návrh novely zákona definitivně zamítli a znamená to, že vodáci budou i nadále muset plout po řekách zcela střízliví. Podrobnosti přinesla řada médií, kupříkladu iRozhlas.
Mnoho let se diskutovalo o výstavbě přehrady na jednom z nejpopulárnějších míst českých vodáků – na Jizeře ve Vilémově. Výstavba přehrady by znamenala zatopení populárního úseky Jizery a také části neméně populární říčky Mumlavy. Nyní však plány na výstavbu přehrady vzaly za své, protože Vilémov vypadl ze seznamu takzvaných hájených lokalit, tedy míst, kde se s výstavbou do budoucna počítá. Podrobněji o situaci informovaly Liberecké zprávy.
Slalomový kanál v pražské Troji bude od 3. 10. 2019 do 17. 11. 2019 uzavřen z důvodu úprav a přestavby mimo provoz. Ukončení uzavření se může změnit. Úpravy by se měly týkat zejména spodní části kanálu od playspotu Tlama dál. O znovu otevření kanálu i provedených změnách budeme informovat.
3D tisk je moderní technologií, která nachází ve světě stále větší uplatnění a asi bylo jen otázkou času, kdy někdo začne tisknout také plavidla. První kajak pocházející z 3D tiskárny má na svědomí Grass Roots Engineering a jedná se o jezerní kajak klasických tvarů. Kajak byl vytištěn po jednotlivých segmentech a ty jsou spojeny šrouby a silikonem. Loď se skládá celkem z 28 částí, její tisk trval 42 dnů a hmotnost je 26,3 kg. Z výroby kajaku a prvních testů vzniklo i zajímavé video. Co myslíte? Je v 3D tisku budoucnost vodáctví?
S Bobrem se okolo vody sem tam vídám už přes 15 let a dlouhou dobu jsme také v kontaktu pracovním – kvůli vodáckým akcím na Doubravě a Chrudimce, které pořádá už pořádnou řadu let. Naše setkání proběhlo tematicky u klubovny skautů v Ronově nad Doubravou, kde jsme poseděli na schodech (na kterých jste už možná někdy z Doubravy vystupovali) u řeky za krásného jarního dne. Franta se rozpovídal o sobě a svém vodáckém životě a také o pořádání vodáckých akcí, kterých by dělal ještě víc, kdyby to jenom trochu šlo. A samozřejmě jsme nemohli vynechat ani letošní zrušené odemykání Doubravy, který bylo první v celé historii této akce!
Honza Bašta je mezi českými vodáky zavedenou firmou a nejspíš na něj narazíte pod přezdívkou Chobotnice nebo Chobotničák. Proč jsem si vybral pro rozhovor právě jeho? Protože se mi zdálo, že jeho stavění lodí, styl, jakým se vydává na vodácké výpravy, i názory na vodáckou scénu prostě stojí za zveřejnění. Pojďme tedy Chobotničáka poznat společně…
Freestyle Fest je každoroční tradiční akcí spojující whitewater rodeo, kayakcross, fun slalom a další vodní radovánky na kanále v pražské Troji i okolo něj. Letošní ročník byl však oproti jiným významnější a to proto, že jeho součástí byla také oslava 20 let organizace CNAWR – Česká národní asociace whitewater rodea. Podívejte se v krátkém videu, jak oslavy i samotný Freestyle Fest proběhly.
Už když jsme byli v roce 2016 navštívit čerstvě dokončenou výrobní halu v Jílovišti u Prahy bylo jasné, že tady vzniklo něco víc, než jen výrobna plastových lodí. Nová výrobní hala firmy Železný (a ZET Kayaks) je unikátní tím, že zadržuje dešťovou vodu v retenční nádrži. Umožňuje pomalé zasakování vody a poskytuje místo pro život mokřadním rostlinám. Výparem vody z nádrže ochlazuje okolní prostředí, které je tak v letních vedrech snesitelnější. Současně je nádrž využívána jako koupací biotop. Použitá voda z umyvadel sprch a toalet je navíc dále čištěna v kořenové čistírně odpadních vod a znovu využívána ke splachování a závlaze zelené střechy. K ochlazování vzduchu v kancelářích slouží vzduch nasávaný mezi keři a ochlazovaný v podzemním vedení. K vytápění je využito odpadní teplo z výrobního procesu.
Čertovy proudy se letos opět vydařily a ihned po víkendu se začaly sociální sítě plnit fotkami a krátkými filmy ze splutí. My jsme pro vás vybrali video od Petra Legáta zvaného Pepák, který ke všem záběrům na videu přidal i jména peřejí, ze kterých jsou. Jediné, co Pepákovi ve videu chybí, je Váňův skok, jež je součástí slalomové trati. Pepák uposlechl výzvy pořadatelů a nepletl se slalomářům do závodů a tréninků, za což mu dáváme palec nahoru. Tak zase za rok na Vltavě pod Lipnem AHOJ! Jo a v komentářích klidně vložte odkazy i na vaše videa!