Petr byl na vodě poprvé na Lužnici ještě než se narodil. Tak brzy ho rodiče k vodě vedli. Nejspíš se to vyplatilo, protože se ho voda drží dodnes. Začínal v dětském oddílu, kde s kamarády závodil na pramicích ve vodáckém víceboji, postupem času se našel v kajaku a na divoké vodě.
Waka Steeze je unikátní kajak, protože z něj lze udělat creekovku nebo riverunner s úzkou a plochou zádí. Takové pokusy už pár výrobců v minulosti předvedlo. Leckdo si asi vzpomene na lodě Transformer od Wave Sportu, kde se přidělávaly různě dlouhé špice nebo na velmi zvláštní kajak FX od Daggeru, kde se dal přidat objem pomocí plováků na přídi a zádi. Nic z toho se ale nechytlo. Až nyní to znovu zkouší Waka a je třeba říct, že jejich provedení vypadá, a předesílám, že i funguje, o poznání lépe.
Koronavirová epidemie se v Česku rozjela poměrně rychle a prvotní šok byl veliký. Nikdo nic nevěděl, kupily se zákazy a nařízení a do toho všeho republika trpěla kritickým nedostatkem ochranných pomůcek. Do jejich výroby se zapojil, kdo mohl, včetně některých vodáckých firem či institucí. Podívejte se, jak konkrétně některé z nich pomáhaly. Jsme na ně pyšní!
Každý správný vodák by měl chodit jako vodák i oblečený. Mysleli na to třeba v kajakové škole Padluj.com a připravili vodácká trika a mikiny. Ty je možné zakoupit nebo je získat účastí na některém z kajakářských kempů, které škola nabízí. A kdybyste nevěděli, tak potisk vznikl ve spolupráci s předními odborníky v oboru kardiologie, kteří na vzorku několika kajakářů zkoumali, jak se jim mění srdeční rytmus při pohledu na pořádné vlny.
Pro minulou vodáckou sezonu si brněnský vodácký obchod Water Element postavil novou vodáckou prodejnu včetně zázemí, letos do nové sezony, která díky koronaviru začíná trochu později, vstupuje s úplně novým webem, který můžete okouknout na obvyklé adrese www.vodacke-centrum.cz. Za nás po prvních několika kliknutích palec nahoru a docela by nás zajímalo, kam ve WE dávají ty obří skladové zásoby.
O packraftingu toho u nás bylo zatím napsáno málo, ale něco přece. Aktuálně tato vodácká disciplíná prochází slušným boomem, kterému určitě pomáhá i začátek výroby revolučních packraftů v Česku pod značkou ROBfin. Packrafting je oproti konvenčním vodáckým disciplínám jiný v mnoha věcech a jednou z nich je i záchrana respektive sebezáchrana. Jinde platí striktní zákaz se k lodi přivazovat, u packraftu se to naopak doporučuje. Proč? Na to odpoví následující instruktážní video. A pokud by vás toho o packraftech zajímalo víc, mrkněte na YouTube kanál ROBfin videos, kde to najdete víc!
Koronavirová krize pomalu končí, vodácká sezona pomalu začíná. A k tomu samozřejmě nemůže chybět i pořádná porce vodáckého čtení, které nenajdeš nikde jinde než v časopisu Pádler, jehož druhé letošní vydání bude v distribuci už za pár dnů!
Packrafty jsou u nás málo známými plavidly, ale vězte, že se to brzy změní. V Americe packrafting prochází nebývalým boomem a ten pomalu začíná i u nás. V Pádlerovi jsme v minulosti o packraftingu už několikrát psali a také jsme recenzovali několik packraftů zahraniční výroby. Nyní jsme ale dostali k vyzkoušení packraft, který by se dal nazvat revolučním, navíc je celý dílem tuzemského výrobce Roberta Kazíka – firma ROBfin.
Vodácký server Raft.cz představil tento týden testovací verzi nové aplikace pro vodáky. Kromě řek z Česka a Slovenska jsou v aplikaci také data ze 14 zemí Evropy. U řek najdete kilometráže, vodočty, fotografie a spoustu dalších informací. Vývojáři nyní žádají o hlášení chyb a o celkovou zpětnou vazbu, aby mohli co nejvíc věcí doladit a vychytat.
Sice moc nerozumíme tomu, proč Vítek Vaníček sestříhal video z Čertových proudů 2018 až v roce 2020, ale je to vlastně asi jedno. Videí z nejpopulárnější divoké vody v Česku není nikdy dost, takže se pohodlně usaďte, nechte se provézt všemi peřejemi a modlete se, aby Čerťáky byly i v letošním divokém roce. A kdo by si chtěl zavzpomínat, tak v roce 2018 okolo Čertových proudů zuřivě fotila i naše fotografka, takže se třeba najdete na nějaké z fotek v galeriích. Stejnak je ta karanténa a je houby co na práci, že…
V letošním lednu jsme psali o záměru vybudovat na vltavském jezu U Papouščí skály MVE, na jejíž stavbu je navázána také úprava samotného jezu a zejména propusti u prvého břehu. Bylo slíbeno, že práce proběhnou tak, aby nebyla narušena vodácká sezona a zatím to vypadá, že vše míří správným směrem. Propust už je v novém, výstupní a nástupní místa se také budují a usilovně se pracuje i na tělese jezu a samotné elektrárně. Aktuální fotky ze staveniště má na svém webu třeba Žralok.