Petr byl na vodě poprvé na Lužnici ještě než se narodil. Tak brzy ho rodiče k vodě vedli. Nejspíš se to vyplatilo, protože se ho voda drží dodnes. Začínal v dětském oddílu, kde s kamarády závodil na pramicích ve vodáckém víceboji, postupem času se našel v kajaku a na divoké vodě.
Když jsme se domlouvali na společném povídání, Jirka navrhnul, abychom se sešli na loděnici klubu, která se nachází u rybníka Záplavy (též Turyňský rybník) kousek od Kladna. Byl jsem rád, protože jsem kromě Jirky samotného poznal taky zázemí Vodáckého klubu Kladno. Během rozhovoru se navíc ukázalo, že Jirka a oddíl jsou neoddělitelně „spojené nádoby“. Jirka totiž často přestává říkat já a přechází na my, čímž je myšlený právě oddíl. Prostě srdcař!
Měli jste někdy v ruce vodáckého průvodce po Soče? Tipnul bych si, že neměli, protože doposud žádný neexistoval. Změnilo se to až v loňském roce, kdy se o parádní dílo postaral Rok Rozman jehož texty doplnil výtečnými fotografiemi Rožle Bregar. Kniha vyšla ve třech jazycích – slovinštině, italštině a angličtině a já pochopitelně zvolil angličtinu.
Pojmy jako ekologie, ochrana přírody, změna klimatu, oteplování planety a další se na nás ze všech stran valí už dlouho. Je nepopiratelné, že příroda lidskou činností trpí a že snahy o nápravu situace jsou zatím nepříliš účinné. Proto přicházejí další a další nápady, jak negativní vliv člověka na přírodu zmírnit. A jeden z posledních by se mohl citelně dotknout vodáků.
Na sociálních sítích se v posledních dnech šíří odkaz na článek, který popisuje neuvěřitelný obrat v ochraně norských řek.
Příprava na rozhovor s Ondrou byla opravdu náročná, protože se o něm nedá vyšťourat skoro nic. Tedy krom několika vět, které o sobě má uvedené na webových stránkách, ale v těch jsem se zase dočetl jen to, co bych tak nějak očekával. No co, nezbývá než se pořádně vyptávat. Tak to pojďte udělat společně se mnou.
S přicházejícím podzimem jsem k otestování obdržel novou vysoce výkonnou čelovku od Fenixu nesoucí označení HM75R Topaz. Načasování bylo super, protože se zrovna začaly krátit dny a také horšit počasí, zkrátka začaly nastávat ideální podmínky pro pořádné zkoušení výdrže a odolnosti.
Kajakářská pádla TNP jsou nově k dostání s inovovanými žerděmi ze sklolaminátu a karbonu. Bylo tedy samozřejmé, že jejich test jsme si nemohli nechat ujít.
17. listopadu měl cestovatelský a outdoorový pořad Casablanca, který vysílá Český rozhlas Radio Wave, vodácký program.
Je až neuvěřitelné, že je to už 10 let, co David „Vory“ Sodomka žije jako nomád a zabývá se pouze pádlováním a fotografováním. Drtivou většinu roku je Vory na cestách a čas tráví buď v těch nejlepších vodáckých destinacích světa, nebo se účastní těch nejzajímavějších vodáckých expedic, které za poslední roky proběhly. K tomu všemu Vory nedá z ruky svůj fotoaparát, kterým všechny ty úžasné zážitky dokumentuje. Na konci každé sezony pak sesbírá ty nejlepší snímky, sestaví z nich kalendář a vznikne něco, co chce mít ve svém pokoji pověšený každý správný kajakář. Podařilo se mi Voryho zastihnout a prohodit s ním pár slov o letošním kalendáři i nomádském životě.
Česká republika je zemí, která nadchne každého milovníka přírody s láskou pro české vodní sporty. Od klidných řek vinoucích se mezi malebnými vesnicemi až po divoké peřeje obklopené lesy nabízí kajakářům pestrou škálu dobrodružství. Bohatá historie a odkaz úspěchu českých sportovců je jedním z důvodů, proč je vodní turistika čechům nejen oblíbená, ale také dostupná.