Mgr. Jan Hocek (1970), absolvent Přírodovědecké fakulty a FTVS UK v Praze, původně VŠ učitel na katedře sportů v přírodě FTVS UK. Cestuje přes 20 let profesionálně – nejprve coby průvodce a skaut dobrodružné CK, později i jako fotograf na volné noze (www.hocek.cz). Majitel cestovní kanceláře VIP Holiday (www.vipholiday.cz), specializující se na zájezdy na míru, polární cesty a firemní akce. Jeho oblíbenou destinací jsou polární kraje (www.polarnicesty.cz). Publikuje řadu let, zejména autorské nástěnné kalendáře a v obrazových cestovatelských magazínech. Je autorem knih Nejhezčí túry světa, Nejhezčí místa světa a Dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku.
V roce 2020 vznikly první dvě trasy Via Czechia – Severní stezka a Jižní stezka. Tyto dvě páteřní trasy jsou nejdelšími turistickými a poutními dálkovými trasami v České republice a jsou důkladně popsány ve dvou stejnojmenných knihách.
Stvořidla jsou nejenom vodácky nejtěžším úsekem Sázavy, čtyři kilometry peřejí mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou představují rovněž přírodní rezervaci a legendární skautskou oblast, kam jezdil tábořit Jaroslav Foglar. Do povědomí vodáků Stvořidla dostal i další spisovatel, Zdeněk Šmíd, ve své knize Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii.
Když jsme po jedné z plaveb na Seychelách uvázali katamarán u mola v marině Eden, zdálo se, že naše dvoutýdenní dobrodružství je u konce. Den před odletem domů mi ale bylo líto balit nafukovací kajak Seawave, který se v seychelských vodách tolik osvědčil. A tak jsem vymyslel poslední a trochu neobvyklý výlet – obepluji marínu Eden, největší marínu v indickém oceánu, a k tomu prozkoumám přilehlé mangrovy s volavkami.
Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí Nízkých Tater a na své téměř 300 kilometrů dlouhé cestě k Dunaji nabízí pestré vodácké terény pro pádlery všech schopností.
Nejdelší slovenská řeka nabízí vodákům na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské krajině Liptova. Váh vzniká nad obcí Kráľova Lehota soutokem Bieleho a Čierneho Váhu, což je také místo, odkud se na horní Váh nejčastěji vodáci vydávají. Obě zdrojnice můžete sjíždět za vyšší vody i samostatně.
Tohle není řeka pro fajnovky a pivní raftové posádky!
Morava patří k vodácky oblíbeným moravským řekám, i když zdaleka nedosahuje takové popularity, jako třeba Vltava, Lužnice nebo Ohře. Nejdelší moravský tok nabízí hezké pohoupání na vlnkách a zejména unikátní přírodu lužních lesů v CHKO Litovelské Pomoraví.
Dolní Dyje patří ke specifickým řekám – na rozdíl od našich ostatních sjízdných řek tu ani v sezoně nepotkáte příliš vodáků, klidný tok se líně klikatí lužními lesy, a pro milovníky kanoistiky tedy její sjíždění nevyžaduje žádné velké dovednosti.
Nabízíme vám možnost poznat dva z našich nejhezčích hradů z neobvyklé perspektivy, a přitom si ještě užít mořský kajaking. Jedna z nejlepších lokalit pro tenhle stále populárnější způsob pohybu po klidnějších vodních plochách je Orlická přehrada. Jaro má tu výhodu, že na vodě potkáte minimum plavidel a pláže jsou zatím liduprázdné.
Berounka patří mezi českou vodáckou klasiku a zároveň je jednou z našich vodácky nejjednodušších řek, i tak ale není její splutí žádná nuda.