„To snad ani není možný, jak se ta loď točí! To určitě sedím v nějakém divném proudu. Zkusím to na druhou stranu. Aha! Takže ta loď se prostě točí jedním záběrem.“ Tak přesně tohle mi proběhlo hlavou, když jsem si poprvé sednul do Beastu na začátku slalomky na Saalachu v Loferu. Proč mě to tehdy tak udivilo? Protože Beast od Prijonu se zdá obrovský! Má výtlak 360 l, což je stejně jako má Director od ZETka a když jsem si loď přebíral v HG Sportu, tak jsem reálně uvažoval, že na víkend vezmu i menší creekovku, která bude víc odpovídat mým 75 kg.
Je to asi 55 let, co brány Lettmannu opustila loď s názvem Olymp z dílny Klause Lettmanna. Olymp byl evolucí dvou předchozích slalomových lodí Gyro a Slip této německé značky a získal si popularitu po celém světě. Vždyť jen v licenci jej stavělo 20 (!) výrobců lodí a s velkou pravděpodobností se tak stal nejkopírovanější lodí na světě. Po 55 letech se Olymp vrací na světovou scénu a míří na olympijské hry do Paříže 2024, kde se utká se svými konkurenty, kterým dala vzniknout nová olympijská disciplína – kayakcross. Olymp se řadí po bok lodím jako Zet Chili, Pyranha Ripper (v mnoha generacích), Spade Barracuda nebo RTM Paname. Krom posledně zmíněné jsem jezdil na všech a mohu je tedy dobře porovnat.
Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně tuto recenzi začít. Mám před sebou loď, která je něco nového, pojďme to tedy vzít tak trochu od (pra)začátku…
Když jsem letos 1. ledna rozostřeným zrakem uviděl novou senzační loď od Prijonu, kterou Kosatka hrdě nasdílel na facebook HG Sportu, nedalo mi to a taktně jsem naznačil, o jak nepěkný design se jedná. Naštěstí Prijon udělal ještě dva iterační kroky a přišel s něčím, na co se dá nejen koukat, ale dá se na tom i dost solidně pádlovat.
Je čtvrtek odpoledne. Sundám z věšáku péřák, hodím ho do své vždy polopřipravené tašky, kde už se klasicky válí nafukovací károška, polštářek, žďárák, taštička s hygienou a nějaké zbytky šatstva od minulého víkendu. Zkontroluju, jestli mám vlněné ponožky a péřovku – v Rakousku hlásí zase kosu.
Pádlování na moři neboli seakayaking je pro někoho životním koníčkem, pro někoho „jen“ zpestřením tréninku v době temna a sněhu. Vzhledem k tomu, že rok 2017 jsem trávil na studijním pobytu v Trondheimu, měl jsem zimy i temna v té době víc než dost.
V populárním úseku rakouské řeky Lammer – Lammerklamm nebo též Lammeröffen je aktuálně trojice stromů, se kterými je třeba při splutí počítat. Další stromy jsou pak na březích řeky (možný pohyb při vysoké vodě) a zaseknuté mezi stěnami soutěsky výše nad vodou.