Lundy je ostrov, který leží v Bristolském kanálu, asi 20 kilometrů severozápadně od pobřeží severního Devonu. Jelikož jsme suchozemci, tak každý ostrov pro nás zavání romantikou a vyvolává v nás potřebu jej poznat. Lundy jsme se rozhodli navštívit v rámci naší cesty kolem Británie. Navíc jsme jej chtěli využít jako zkratku do Walesu. Tedy přejet z pevniny na něj (20 km) a z něj na sever na pevninu (55 km).
Každý, kdo se rozhoduje vyjet na nějakou expedici nebo cestu, k tomu má různé důvody. Někdy to může být objevování nových území, to už ale v poslední době jde těžko, objevování místní fauny a flory, setkávání s lidmi, touha po nových zážitcích nebo poznání sama sebe. Pro nás a naši výpravu to bylo od každého výše uvedeného důvodu trošku. Ale už během plánování a příprav jsme zjistili, že to, co bude nejvíce utvářet charakter naší cesty, budou lidé…
Naše cesta kolem Británie začala v neděli prvního dubna. Dát dohromady celou expedici a k tomu chodit do práce a ještě se stěhovat z bytu se ukázalo jako velmi náročné na čas i energii. V práci jsme skončili v pátek, byt předali v sobotu, mezitím si sbalili lodě, večer se zúčastnili rozlučkové párty, a v neděli v doprovodu několika přátel vyrazili.
Tak, expedice byla ohlášena, volno na ni zařízeno a přípravy mohly začít. Mnoho lidí, se mě během těch pěti měsíců ptalo, co vlastně připravujeme, proč na to potřebujeme tolik času. Někteří si mysleli, že se snad cvičně jednou týdně balíme a vybalujeme. Kéž by to bylo tak jednoduché. Ani jeden z nás si vlastně neuměl představit, co budeme během těch pěti měsíců dělat. Vždyť předtím jsme se vždy jen sbalili a vyrazili.
Název je trochu dlouhý, možná i krkolomný, ale smysl má. Hned vysvětlím. homeSEAhome je název naší expedice, během které chceme obeplout pevninu Velké Británie na mořských kajacích. Česká proto, že jsme Češi, byť žijeme už mnoho let tady na Ostrovech. Známá proto, že o jiné jsme zatím neslyšeli ani na googlu nenašli. A druhá, protože první objel Británii Petr Major, který dopádloval z Doveru až k ostrovu Skye.
Než jsme si začali s pádlováním, tak jsme do Cornwallu jezdili pravidelně alespoň jednou ročně. Přece jen to od nás z východního Londýna nějaký kousek je. Podstata našich návštěv bylo hlavně lezení na krásných útesech vystupujících z vod oceánu, a když bylo špatné počasí, tak turistika, neboť Cornwall toho má mnoho, co nabídnout. Je to tajemný kraj starých šachet na měď a malebných rybářských přístavů. Je plný barev a lemují ho již zmiňované vysoké žulové útesy. Romantika.
Turecko? To je turecké hospodářství, jak praví klasik, a taky pádlování. Do Turecka jsme vyrazili na Vánoce roku 2009. Jeli jsme cestovat, poznat nový kraj a zvyky, lézt a také pádlovat. To jsme sice dělali jen dva dny, ale stálo to zato. Zvolili jsme jen dva dny, neboť to bylo v době, kdy jsme s mořskými kajaky teprve začínali.
Ve Skotsku na farmě Kemes na jihovýchodě Lochu Melfort se nás sešlo sedm. Sedm seakajakářů na týdenní pobyt. Naší skupinu tvořilo pět kajaků – dva debly a tři singly. Zkušenostmi jsme byli velmi různorodí, od začátečníka po držitele 4*BCU.