Minule jsem slíbil, že se pustíme do technické záchrany, a tak se do toho dáme bez zbytečných průtahů. Stále platí pravidlo od jednoduchého k složitému. Když už ale vyhodnotíte, že je potřeba kladkostroj, sestrojte rovnou takový, kterým vyvinete dost síly, aby se kýžený výsledek dostavil hned na první pokus. Různé kladkostroje totiž mají různý převod, tedy různě znásobí vaši sílu.
Tento díl má za úkol představit pár základních pomůcek, které by vám mohly pomoci v mnoha situacích. Ať už se jedná o stavbu kladky, slaňování do soutěsky nebo odříznutí zamotané házečky. Použití této výbavy ale vyžaduje podrobnější seznámení se s pokyny výrobce a trénink. Nesprávná manipulace s nimi může totiž někdy napáchat víc škody než užitku. Pokud vozíte s sebou na vodu vybavení, které neumíte správně používat, je to zbytečná váha navíc.
A máme tu další díl o záchraně. [url=http://www.hydromagazin.cz/clanek/1526-kontaktni-zachrana/ newwindow]Minule[/url] jsme skákali pro plaváčka jako upoutanci, ale neměli bychom zapomínat ani na uzly a jejich využití.
Trénovali jste? V tomto dílu našeho „vodnězáchranného“ seriálu se totiž posuneme do akcí, při kterých riziko roste i pro zachraňujícího a ten si musí plně uvědomovat, co dělá. Když se netrefíte házečkou, ohrožen je stále „jen“ zachraňovaný, ale pokud budete dělat chyby v tom, co bude následovat, ohrozíte tím i sebe a ostatní zachraňující!
O tom, jak správně plavat a o hydrodynamice jsem si řekli v prvních dvou dílech o záchraně. Ale co dělat, když se ozve ono známé: „Plavééééé!“? To je jasný signál, že se něco nějak vymklo a musíme přejít k záchraně plaváčka. No jo, ale kde, jak a čím vlastně zachraňovat?
Po lekci plavání z prvního dílu seriálu o záchraně je nyní čas na trochu teorie. Následující kapitola bude věnována hydrodynamice – vědě, která se zabývá prouděním kapalin a plynů – a hlavně tomu, co z ní plyne pro nás vodáky. Divoká voda se neustále mění a místa v ní nejsou standardizovaná, ale základní zákonitosti nám pomůžou pochopit, proč se některé věci dějí a co se odehrává v řece pod námi.
O záchraně z divoké vody a plavání se občas někde něco napíše, ale většinou to bývá dosti nesouvislé a neucelené. My se vám to teď pokusíme poskládat uceleně a popořádku. V několika dalších týdnech se můžete těšit na seriál, který vám pomůže oprášit či získat drahocenné informace. Mimo jiné bude řeč o vybavení, využití házečky, technické záchraně a záchraně kontaktní.
Mezi čtenáři HYDRA se asi najde jen málo těch, kteří nevědí o Soče, průzračně čisté řece vytékající z jeskynního systému v Julských Alpách. Tahle kráska nás okouzlila natolik, že letošní léto bude už čtvrtým celým létem, které na ní s Bety strávíme. Jako asi většina důležitých věcí v životě, i naše průvodcovská činnost v okolí slovinského Bovce začala tak nějak náhodou.
Slovinská Soča je známá jako řeka určená vodákům všech dovednostních stupňů. Od úplných začátečníků a výletníků až po opravdové specialisty. I taková řeka umí pořádně zahrozit a nyní to předvedla v jednom ze svých lehčích úseků. 28.3. se totiž na Slovinských webovkách bleskově šířila smutná zpráva o smrti Německého kajakáře.