Brodečka je největším přítokem řeky Hané, do které se zleva vlévá u obce Mořice nad Hanou (okr. Prostějov). Pramení na Drahanské vrchovině, jihovýchodně od obce Drahany, v n. v. 595 m. Říčka odvodňuje plochu 75,5 km². Celý tok měří 33 km, z nichž 18,6 km je splavných.
Bylo po dešti. Postával jsem na Borači u mostu a škrábal se za uchem. Dole v korytě Svratky teklo s bídou sedm kubíků, které pustil hrázný z vyrovnávačky pod Vírem. Opodál se rozčileně dohadovali dva rybáři. „Vysoká voda“ jim neseděla. Zkrátka, pro někoho bylo vody moc, pro jiného málo. Bylo jasné, že z peřejí na Prudké nebude nic. Snad jen skloňování slovesa škrábat. Pohled dolů po proudu byl o něco lepší, tak proč zase jednou nesplavit jinou trasu, než známý úsek Vír – Borač?
Závodem v Pístovicích skončil I. Ročník Sit on top Cupu. V sobotu 19.9. se na rybníku v Pístovicích u Vyškova konal závěrečný pátý závod historicky 1. ročníku Sit on top cupu, pořádaného Českou asociací Sit on topů. Akci pořádal Klub vodáků Neptun Vyškov pod vedením MUDr. Libora Němce.
Jak se rozjaří, nastává čas vypustit na vodní hladinu i děti. Většina velkých řek má však stále vysoké vodní stavy. V ten okamžik začnou být aktuální malé říčky, které nabídnou hezké svezení, občas i drobnou peřej, ale hlavně na nich není co zkazit. Jednou z nich je Jevíčka.
Prší, vodák se raduje. Prší, neraduje se sám. Jen co se setmí, začnou stovky hadic chrlit do řek obsahy žump a septiků. Pravda, někdo šetří potajmu v nočních temnotách, někoho to pro změnu netrápí vůbec.
Rozepisovat se obšírným stylem o řece Jihlavě, máme-li na mysli její nejfrekventovanější úsek od hráze PN Mohelno po Ivančice, by bylo vcelku zbytečné. Je sjízdný, pokud právě z přehradní hráze teče voda, a pokud je k tomu ještě teplo, zaplní řeku nechutné množství plavidel. Přirovnání k letní Vltavě nebo vodácké dálnici je tady opravdu na místě.
V neděli 7. 4. se konalo tradiční splutí řeky Svitavy pořádané Vodáckým sportovním klubem Rájec-Jestřebí. Díky chladnému počasí s teplotami kolem bodu mrazu a slabému sněžení se akce stala setkáním skalních příznivců této řeky.
Na řekách se my vodáci s vodními mlýny setkáváme velmi často. Mlýny pro nás znamenají především přenášení jezů a mlýnských budov. Občas se ve mlýně nachází i hospoda. Kdo z vás se ale zamyslel nad jejich historií? Kdy se v našich zemích roztočila první mlýnská kola a kdy řeky přehradily první stupně a jezy?
Při svých toulkách se většina vodáků zajímá o toky pouze v místech, kde jsou splavné. Je pravdou, že hranici splavnosti toku lze za určitých okolností a do jisté míry posunout o něco výš proti proudu. Záleží už na každém, co ještě považuje za plavbu. V rámci mezí jistého patriotismu však vodáci dokážou téměř nemožné.
Každé léto pořádají Delfíni z Mladé Boleslavi dětský putovní tábor. Během let vystřídali řadu řek v Čechách a zamířili i na Slovensko. Pro rok 2008 si jako cíl svého devítidenního pobytu zvolili řeku Moravu.