Jiří Hodic

Jiří Hodic

Na vodu jezdí „teprve“ přes 40 let. Je členem Vodáckého klubu Slavia Hradec Králové a dlouholetým členem výboru sekce vodní turistiky Českého svazu kanoistů (od roku 2009 je předsedou této sekce). Své plavby a cesty rád dokumentuje a pravidelně publikuje.

Články autora

Chrudimka pod Sečí — pohádky starýho zbrojnoše

Chrudimka pod Sečí — pohádky starýho zbrojnoše

Chrudimka pod její největší přehradou Seč se dostala do širšího povědomí vodáků až v posledních letech díky aktivitě Ronovských vodních skautů. Málokdo ale ví, že se tento vděčný úsek ještě v 80. letech minulého století dal splouvat téměř po celý rok, a to i v létě.

Čtyři dny v Tatrách

Čtyři dny v Tatrách

Když nepočítám splutí Belé cestou na Ukrajinu před sedmi lety, v Tatrách na vodě jsem byl naposledy v roce 2000. Je načase s tím něco udělat. Loňská mizerná zima bez sněhu byla i v Tatrách, ale program sestavil a celý cirkus řídí Petr a to je jistota, že se nudit nebudeme.

Nera, po vodě za Drákulou

Nera, po vodě za Drákulou

Rumunská řeka Nera vodákovi nabízí sice nenáročnou plavbu, avšak o to zajímavější krajinu. Protéká Národním parkem Cheile Nerei-Beuşniţa v pohoří Munţi Semenic v jihozápadní části země. Pramení na severu pohoří, teče zpočátku k jihu, poté se u vesnice Şopotu Nou stáčí až k severozápadu, proráží vápencový masiv a v západním směru míří k Dunaji, do kterého se po 124 km od pramene vlévá na srbsko-rumunské hranici.

Lech – zapomenutá řeka pro všechny

Lech – zapomenutá řeka pro všechny

Lech vytéká v 1 800 m n. m. z jezer Spullersee a Formarinsee v horách s příznačným názvem Lechquellen Gebirge s vrcholy mezi 2 200 – 2 700 m vysokými. Patří k větším řekám Rakouska. Teče k severovýchodu, v Německu se stočí na sever a po více než 250 km ústí zprava do Dunaje.

Splouvání rumunské řeky Jiu je ohroženo

Splouvání rumunské řeky Jiu je ohroženo

Minulý víkend jsme se vrátili z velmi povedené výpravy na řeky jižního Rumunska. Mimo jiné se nám podařilo splout okolo 30ti km mohutné řeky Jiu. Následující informace možná někomu z vás pomohou…

Okrouhlický potok

Okrouhlický potok

V posledním čísle tištěného Hydromagazínu vyšly dva průvodci po ne úplně známých říčkách Železných Hor, a to Ležák a Krounka, pro úplnost nabízí divokou vodu ještě Žejbro tekoucí mezi nimi. Nedaleko nich teče ještě méně známý Okrouhlický potok ústící zleva do Chrudimky zhruba uprostřed jejího posledního úseku divoké vody mezi přehradou Křižanovice II (Práčov) a městečkem Slatiňany.

Salangselva – norská řeka pramenící za polárním kruhem

Salangselva – norská řeka pramenící za polárním kruhem

Tato norská řeka není zdaleka tak známá jako její jižnější kolegyně, ale je neméně zajímavá. Popisovaný úsek je vhodný pro většinu z nás a nabízí vodu téměř po celý rok. Využijeme ji ke splutí, pokud se při našem putování po Norsku chceme například podívat až na jedinečné Lofoty, navštívit známé přístavní město Narvik se zajímavými válečnými dějinami, nebo nás dokonce láká nejsevernější mys Evropy – Nordkapp.

Ilz – podhůří Bavorského lesa

Ilz – podhůří Bavorského lesa

Na tuto našimi vodáky zatím asi nedoceněnou bavorskou řeku se dostaneme přes Železnou Rudu po silnicích č. 11 a 85 nebo přes Strážný po č. 12 a 533, v obou případech ve finále po místních „okreskách“. Ilz patří k větším tokům této oblasti.

Chrudimka

Chrudimka

Nejdelší řeka Pardubického kraje Chrudimka pramení ve Žďárských vrších, protéká Železné hory a v Polabské nížině v Pardubicích ústí do Labe. Nabízí ke splutí jak turistickou, tak i divokou vodu. Není asi tak známá jako nedaleko tekoucí Doubrava, ale přesto na ní najdeme neméně zajímavé úseky.

Křižanovice II (Práčov)

Křižanovice II (Práčov)

Pokud máme to štěstí a chytneme vodu na Chrudimce v Pekle, na konci tohoto úseku vplujeme na hladinu vyrovnávací přehrady Křižanovice II (Práčov). Pojďme se podívat, co zajímavého je na levém břehu.