41. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha

V termínu 21. – 23. června se konal 41. ročník vodáckého závodu Budějovice – Praha v oblíbeném třídenním formátu. První etapa měřila 68 km z Českého Vrbného na Husárnu (VD Orlík) a druhá rovněž 68 km z Husárny na Ždáň (VD Slapy). Třetí den se jelo 31 km zpod Slap do Prahy spolu se závodem Slapy-Praha na tuto vzdálenost.

Na start dlouhého závodu se postavilo 45 závodníků různých kategorií a z různých zemí (Estonsko, Německo, Rakousko, Rumunsko). Nejpočetnější kategorie jsou kajaky rychlostní či mořské, ale závodí se i na paddleboardech a kánoích.

Účastníci dlouhého závodu.

V páteční etapě, kdy panovalo vedro a dusno, se jako první K1 do cíle dostal Tomáš Pavlík o dvě minuty dříve, než jeho bratr Matouš a dalších pět minut získal na Martina Kuciána. Složený čtyřkajak KVS+USK+Loko Braník byl rychlejší o třináct minut. Konec první etapy byl dobrodružný pro pomalejší závodníky, neboť byli zastiženi bouří, kroupami, silným větrem a každý volil s živlem jinou metodu boje. Naštěstí se všichni dostali v pořádku do cíle.

Start dlouhého závodu první den.

Do sobotní etapy ráno nenastoupily dvě lodě. Zbytek ve dvou vlnách vyrazil směrem k hrázi VD Orlík. Na ní byl zastaven čas, závodníci byli převezeni výtahem a dole v Solenicích začal být čas opět měřen. Meandry Vltavy u Zvírotic a Cholína jsou pro elitní kajakáře okořeněny 8 km dlouhým přeběhem. Ten sice není povinný, ale jelikož se na něm dá získat až 15 minut, tak pro závodníky bojující o čelní pozice prakticky povinný je. Do cíle etapy na Ždáň nakonec přijel první Tomáš Pavlík dvě minuty před Martinem Kuciánem a další čtyři minuty získal na bratra Matouše. Zajímavý souboj se odehrával také v kategorii K1T, kde Martin Hřivna umazal podstatnou část ztráty z prvního dne na Tomáše Svolínského a všichni se těšili na to, jak to třetí den dopadne. Všichni závodníci si prošli testem stability, neboť ráno foukal silný vítr a na širokém jezeře VD Orlík se dělaly mohutné vlny.

K4 v cíli první etapy.

V neděli před polednem odstartovala zpod slapské hráze poslední etapa závodu spolu se závodem Slapy – Praha, čímž se k závodníkům z Budějovic přidalo na startovní linii dalších 64 lodí, které mají možnost zamíchat celkovým pořadím závodu z Budějovic. Tomáš Pavlík však nepřipustil žádné drama a suverénní jízdou si připsal své šesté vítězství v dlouhém závodě Budějovice – Praha časem 12h 02m, osm minut před svým bratrem Matoušem. Třetí celkově byl Martin Kucián v čase 12h 22m. Kategorii K1 50+ vyhrál Tomáš Mareš časem 13h 16m o dvanáct minut před Joachimem Moritzem z Lince a Miroslavem Herzánem z KK Olomouc (14h 07m). Souboj seakajakářů nakonec vyhrál Martin Hřivna z KK Olomouc v čase 15h 07m pouhou minutu před Tomášem Svolínským z RK Jablonec a již vzdálenějším Pavlem Jindrou (18h 05m). Mezi ženami byla první Zdeňka Bártová časem 20h 32m. Mezi paddleboardy přijel první Marek Šplíchal (18h 39m) a porazil tak obvyklého vítěze této kategorie Libora Žlaba z Budesport České Budějovice, který na zdolání celé trati potřeboval o hodinu více. Závod podruhé na SUP dokončila Hanka Ježková z SK LiveCross Neratovice a časem 22h 58m posunula nejlepší ženský SUP čas o dvě a půl hodiny!

Start závodu Slapy - Praha. / F: Anička Navrátilová
Start závodu Slapy – Praha. / F: Anička Navrátilová

Krátký závod ze Slap do Prahy ovládl Jakub Zavřel z USK Praha v čase 2h 10m ve finiši před Filipem Jahodou z Dukly Praha. Třetí příčku celkově si uzmul skvěle jedoucí junior Jindřich Florián. Kompletní výsledky jsou na www.budejovicepraha.cz.

Zde si můžete projít obsáhlou fotogalerii od Aničky Navrátilové ze závodu Slapy – Praha.

A podívat se můžete také na facebookový profil celého závodu.

Závod Budějovice – Praha žije také díky podpoře firem ANECT, Regulus, TD Synnex, Hiko, EL3 Consulting a časopisu Pádler. Budějovice – Praha je závod, kde každý, ať už je na předních příčkách, či na chvostu pole, otestuje své hranice, sáhne si do rezerv a současně prožije sounáležitost s komunitou maratonských vodáků, kterou dlouhé pádlování baví!