Ve francouzském Pau 26. srpna odstartoval 4. světový pohár ve vodním slalomu, kam se přímo z Lipna přesunula česká reprezentace. Náročný přesun i aklimatizaci ale slalomáři a slalomářky zvládli. Kvalifikacemi prošly téměř všechny české lodě, svou jízdu nezvládla pouze kajakářka Barbora Valíková.
V sobotním programu vybojovala Tereza Fišerová po utrápené kvalifikaci bronz na kajaku a utvrdila tak svou 2. pozici v průběžném hodnocení celkového SP. Jiří Prskavec předvedl ve finále rychlou jízdu, ale 2vteřinová penalizace ho stála vítězství, dojel 5. I přesto ale stále průběžně vede celkový světový pohár. Do finále se probojoval také Ondřej Tunka, který skončil na 7. místě. Mistr světa Vít Přindiš bohužel po chybách v semifinálové jízdě ve finále chyběl.
„Pocity jsou teď úžasné. Je to neuvěřitelné. Jak jsem dojela do cíle, tak jsem ani nedoufala, že by ten čas mohl na medaili stačit, ale stačil,“ radovala se česká slalomářka Tereza Fišerová, která vybojovala na francouzské slalomové dráze v Pau bronz.
„Jízda bych neřekla, že byla dokonalá. Byly tam chybičky, ale poprala jsem se s tím dobře a jsem spokojená, jak jsem to ustála, protože před jízdou jsem byla nervózní,“ přiznává Fišerová, která na vítězku, Australanku Jessicu Fox, ztratila 2,43 vteřin. Fox zvítězila i s 2vteřinovou penalizací, které se nevyvarovala na bráně č. 5. Druhá dojela Polka Natalia Pacierpnik.
Fišerová tak utvrdila 2. místo v průběžném hodnocení celkového Světového poháru na kajaku. „Já se na to nesnažím moc fixovat, protože si to na kajaku užívám a pokusím se si to užívat stejně i v Seu. Nevázat se na to, že v celkovém světovém poháru to mám rozjeté až velmi dobře,“ popisuje Fišerová, která se letos se světovou špičkou na kajaku poměřuje poprvé a takový výsledek od sebe nečekala.
Ve finále se představil také olympijský vítěz Jiří Prskavec a mistr světa ze zdejší francouzské trati Ondřej Tunka. Ani jednomu se však finálová jízda nevydařila podle představ. Prskavec dojel 5., Tunka 7.
„Tady nejde jet furt stejně, člověk jede spíš tu trať a ne ten plán, protože ta voda se tady nějakým způsobem mění a musí se na to reagovat,“ popisuje Prskavec v souvislosti s nejrychlejším časem, který předvedl – bohužel – v semifinále. „Já myslím, že ta trať, která dneska byla postavená, byla pro mě super. Věřil jsem si na to. Teď ve finále jsem asi jel přesně to, co jsem chtěl, myslím si, že mi to odsýpalo, byl jsem spokojený, když jsem jel do cíle. Bohužel jsem se někde asi musel dotknout, o tom úplně nevím,“ pokračuje Prskavec, který v cíli o penalizaci, která ho stála dnešní vítězství, nevěděl. „5. místo tady v Pau je pro mě asi dobrý výsledek, vlastně za poslední 3 závody jsem tady vždycky pátý se šťouchem, takže asi mi to tady patří,“ dodává s úsměvem.
I přesto ale Prskavec se 197 body stále drží průběžné vedení v celkovém Světovém poháru. „Já jsem si teď zvýšil náskok, protože většina konkurentů, kteří jedou o celkové pořadí, nebyla vůbec ve finále. Dalo se samozřejmě nahnat víc, ale i to 5. místo mi přineslo další výhodu. Poslední závod (pozn. red.: tento víkend v Seu d`Urgell) je ale hodně nahodnocený, vlastně má 2násobné body, takže to vůbec nemusí hrát roli, pokud se mi to tam nepovede,“ vysvětluje Prskavec. „Seo mám rád, na to mám zase krásné vzpomínky, těším se tam a doufám, že předvedu nějaký hezký výsledek,“ dodává Prskavec, který se právě v Seu 2019 stal mistrem světa. Na druhou příčku celkového hodnocení poskočil dnes stříbrný Švýcar Martin Dougoud (172 bodů), třetí se udržel Vít Přindiš (152 bodů), který bohužel nezvládl svou semifinálovou jízdu a skončil za hranicí finále.
Velmi rychlou jízdu v semifinále předvedl také Ondřej Tunka. Bohužel se mu to ve finále nepodařilo zopakovat a dojel 2,85 vteřin za medailí. „Mně to od začátku úplně neklouzalo, necítil jsem se tak dobře jako v té semifinálové jízdě. Mrzí mě ten šťouch na nějaké té 17., 18. bráně, ten mi přišel zbytečný, moc nevím, proč jsem ho tam dal,“ popisuje Tunka, který právě v Pau v r. 2017 vybojoval svůj individuální titul mistra světa. „Vzpomínky problesknou, ale spíš, když tady trénujeme, v závodě na to nemyslím, soustředím se na tu jízdu, ale určitě na to mám tady krásné vzpomínky,“ dodává Tunka, který je v celkovém hodnocení SP na průběžné 5. pozici (137 bodů).
V neděli se blýskla kanoistka Gabriela Satková, když vyhrála o více než 4 vteřiny na 4. světovém poháru v Pau. Po evropských úspěších tak slaví první vítězství mezi světovou špičkou. Fišerová ve finále inkasovala 50vteřinovou penalizaci a skončila 10. Žádný z českých kanoistů se mezi 10 nejlepších neprobojoval, těsně za hranicí finále, na 11. místě skončil Vojtěch Heger.
„Ty pocity jsou neuvěřitelné. Já vůbec nevím, jak jsem to dokázala,“ radovala se Gabriela Satková z prvního vítězství v SP v kariéře. „Jsem strašně šťastná, protože to pro mě znamená ještě víc, když jsem jela z poslední pozice a ten pocit, když jedu poslední, dojedu do cíle a mám tam první čas… To je úplně nejlepší, nepopsatelné. Strašně si to užívám,“ popsala Satková.
Na velmi fyzicky náročné trati zvítězila Gabriela Satková o 4,40 vteřin a nechala za sebou i olympijskou vítězku Australanku Jessicu Fox, která dojela 3. Na druhé pozici skončila mladičká Slovenka Zuzana Paňková.
„Jízda byla celkově velice dobrá. Chybovala jsem akorát mezi bránou 5 a 6, protože jsem to tam trošku podjela. Bála jsem se, že ťuknu další bránu, ale naštěstí jsem tuhle ztrátu dohnala jinde. Jiné pasáže byly podle mě výborně provedené a jsem strašně ráda, že to celkově vyšlo,“ popisuje dnešní jízdu, do které díky vítězství v semifinále vyjížděla jako poslední z kanoistek.
„Jsem na sebe hrozně pyšná, že jsem to zvládla s tím tlakem, protože přece jen člověk trošku slyší o jízdách ostatních a není to úplně příjemné, když čekají jenom na mě, ale ve výsledku jsem se s tím srovnala a člověk vlastně přemýšlí nad tolika věcmi, že jsem na to i zapomněla,“ dodala Satková.
Ve finále kanoistek se představila také česká jednička Tereza Fišerová. Bohužel ale udělala několik chyb, eskymovala a skončila na 10. místě.
„Nevyšlo to no. Já už jsem ve čtyřce byla v jiné pozici, než jsem chtěla. Ta pětka vypadala z videa, že byla úplně luxusní, ale to byl začátek všech problémů, protože mě to rozhodilo trošku víc, než jsem chtěla a nedokázala jsem se už zklidnit do té ideální stopy. Za těmi 2 povodkami mi to odjelo víc doprava a když jsem šťouchla tu protivodu, tak koncentrace byla na nule a z toho pramenil ten eskymácký obrat,“ popisuje své chyby Fišerová. „Možná jsem do toho nastoupila zběsile a je důležité si z toho vzít ponaučení a příště se vrátit silnější,“ plánuje Fišerová. I přes dnešní nevydařené finále si stále drží 2. průběžnou pozici v celkovém hodnocení Světového poháru.
Oficiální výsledky: SP Pau
Program závodu: Program SP Pau
Stránky závodu: Canoeicf.com
YouTube live: @PlanetCanoe
Twitter: @vodnislalom
Ani jeden z českých kanoistů se mezi 10 nejrychlejších neprobojoval. Těsně za hranicí finále, na 11. místě skončil Vojtěch Heger. „Se šťouchem se postoupit nedá. Ta moje jízda nebyla tak dobrá, byly tam nějaké chybičky a to, že jsem to v cíli ještě na předposlední bráně potvrdil šťouchem, tak jsem věděl, že to bude na hraně. Bohužel to nevyšlo,“ vypráví Heger.
Václav Chaloupka udělal velkou chybu už v začátku trati a i přesto skončil 13., stříbrný olympijský medailista Lukáš Rohan inkasoval 50vteřinovou penalizaci, která ho odsunula na poslední pozice semifinále. Letošní série Světového poháru ve vodním slalomu vyvrcholí o víkende 3.–4. září ve španělškém Seu d`Urgell.