Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro Padler.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých vodáckých článků. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s vodáckou a outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce Padler.cz
1. oficiální Mistrovství ČR v SurfSki v rámci závodu Ostsee Cup
17. 8. 2016
Petr Smítka
Nadšeným propagátorům disciplíny SurfSki Zbyňkovi Laubemu a Michaelovi Odvárkovi se letos podařilo začlenit SurfSki jako novou kategorii do rámce Českého svazu kanoistiky. A v návaznosti na tento milník se rozhodli tito dva nadšenci uspořádat historicky první Mistrovství České republiky v SurfSki.
A tak se moře u Warnemünde stalo dne 06.08.2016 dějištěm prvního oficiálního mistrovství České republiky v kategorii SurfSki, konaného v rámci 6. ročníku závodu Ostsee Cup.
Závodu se zúčastnil i člen kanoistického oddílu SC80 Chomutov, Petr Smítka. Podívejme se na jeho komentář:
Cílovou pláž už mám na dohled, stáčím se k ní, osedlávám si poslední vlnku svého závodu a po ní surfuji až ke břehu. Těsně před pláží mě kluci v neoprenu chytají a zavěšením za špici zbrzdí mou rozjetou loď. Vyskakuji na mělčinu a běžím fandící uličkou k cílové metě. Jo, byla to pecka. A koláč s pivem v cíli taky.
mistrem ČR se stal Tomáš Slovák, stříbro bral Michael Odvárko, bronz Filip Hric
mistrem ČR v kategorii veteránů (od 35 let) se stal Petr Náprstek, stříbro bral Zbyněk Laube, bronz Petr Smítka.
Po závodě proběhlo na větrné písečné pláži slavnostní vyhlášení v rámci české výpravy:
mistrem ČR se stal Tomáš Slovák, stříbro bral Michael Odvárko, bronz Filip Hric
mistrem ČR v kategorii veteránů (od 35 let) se stal Petr Náprstek, stříbro bral Zbyněk Laube, bronz Petr Smítka.
SurfSki je rychlostní pádlování na moři po stanovené trati, většinou v délce cca 20 km. Začátek a konec tratě na pobřeží je vytyčen předem, ale které z těchto míst bude start a které cíl rozhodne pořadatel na základě aktuální předpovědi směru větru tak, abych se jelo ve směru větru a tudíž i ve směru vln. Závodí se na speciálních kajacích délky cca 5,5 – 6,5 m a šířky cca 43 – 53 cm.
SurfSki kajaky jsou prakticky nepotopitelné, jejich kokpikt je otevřený a samovylévací, kajakář k lodi není nijak pevně ukotven či zaklíněn, sedí v lodi volně, což je do jisté míry náročné na udržení stability, zvláště v rozbouřenějších vlnách. Toto řešení se zdá být trochu paradoxní, vždyť na divoké vodě je pevné zakotvení v lodi podmínkou pro její snadné ovládání i pro úspěšné provedení eventuálního eskymáckého obratu. U SurfSki je volné sezení provedeno záměrně, a to právě kvůli bezpečnosti kajakáře – největší masakr, kdy je převrácení nejpravděpodobnější, bývá totiž na příbřežních mělčinách, a právě zde by v případě převrácení hrozilo kajakáři, sedícímu zafixovaně v kajaku hlavou dolů, reálné nebezpečí úrazu. Na SurfSki tak kajakář v případě „karambolu“ prostě z lodi vypadne a následně do ní zase speciální technikou naleze. Aby mu loď moře neodneslo, je k ní připoután speciální bezpečnostní šňůrou, tzv. leg leash. Chodidly se kajakář opírá o pedály. Ty jsou v horní části pohyblivé a lankem jsou propojeny s kormidlem obdobně jako u rychlostních kajaků či seakajaků.
Pro úspěšné absolvování takovýchto závodů musí mít kajakář bezvadně zvládnutou techniku pádlování, stabilitu, musí mít sílu a vytrvalost. Ale to pořád ještě nestačí – úspěšný může být jen ten, kdo dokáže využít dynamiky vln. Jen pro srovnání, při rychlostních vytrvalostních závodech se jezdí v průměru rychlostí 10 – 13 km/hod. Při dokonalém využití dynamiky mořských vln lze vyvinout průměrnou rychlost klidně dvojnásobnou, ale na pořádných vlnách už borci dosáhli maximální rychlosti i přes 60 km/hod.
Celý článek včetně rozsáhlé fotogalerie, údajů o počasí a se záznamem trasy z GPS, naleznete na webu oddílu kanoistiky Chomutov.